Öğretmen Diyarı

Liselilere sınav kaygısı eğitimi

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü iki aydır yürüttüğü proje kapsamında, kentteki 11'inci sınıf öğrencilerine sınav kaygısıyla baş etme yolları konusunda seminerler düzenleniyor. Etkinlik kapsamında şimdiye kadar 2 bin öğrenciye ulaşıldı.


İl Sağlık Müdürlüğü Araştırma Bilgi Sistemleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü'yle işbirliği yaptı. Kentteki 11'inci sınıf öğrencilerine 'Sınav kaygısıyla baş edebilirim' adlı seminer düzenleme kararı aldı. Psikolog Özlem Demirci tarafından mart ve nisan ayları boyunca 10 okulda verilen seminerleri, yaklaşık 2 bin öğrenci izledi. En son Fatih Anadolu Lisesi'nde düzenlenen seminere İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, Okul Müdürü Ziya Çiçek, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.


Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Psikolog Özlem Demirci şöyle dedi:

"Sınava girecek öğrencilerin hemen hepsi sınav kaygısı yaşıyor. Sınav kaygısı başarılı öğrencilerin bile beklediklerinden daha düşük puan almalarına sebep oluyor. Bu durum her öğrencide farklı belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Sınavdan önceki geceden başlayan karın ağrısı, mide bulantısı, uyku dalmakta güçlük, kabus görme ya da sınav sırasında aşırı panik hali, unutkanlık, ellerde terleme, titreme, dikkati toplayamama en sık görülen şikayetlerden. Öğrencilerin başarılı olabilmesi için sınava akademik olduğu kadar psikolojik olarak da hazırlanması gerekiyor.” 

 

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol