Öğretmen Diyarı

LİSELERDE NAKİL İŞLEMLERİ VE OLUMSUZ SONUÇLARI

Tüm liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesi, tabela değişikliklerinden öte eğitimin içeriği bakımından ve uygulamalarda ne gibi değişiklikleri beraberinde getirdiği, öğrenciler üzerindeki yansımalarının neler olduğu bakımından da değerlendirilmesi gerekir.

 

            Bilindiği üzere daha önce uygulanan sistemde adı ve yöntemi sıklıkla değiştirilen liselere giriş sınavını kazanan öğrenciler, aldıkları puanlar ve yüzdelik dilimleri doğrultusunda tercihlerde bulunarak liselere yerleştirilebiliyorlardı. Düşük puan alan ya da sınavla öğrenci alan okullara yerleşme başarısı gösteremeyen öğrenciler ise meslek liselerine kayıt yaptırarak mesleki eğitim alabiliyorlardı. Okullar arasında nakil yaptırmak isteyen öğrenciler ise nakil dönemlerinde okulların taban puanlarına ve kontenjanlara göre başvuru yaparak okul değişikliği yapabiliyorlardı. Ancak değişen Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde nakil işlemlerinin, “öğrencinin okula yerleştirmeye esas puanı dikkate alınarak açık kontenjan bulunması hâlinde puan üstünlüğüne göre yapılır”  şeklinde ifade edilmesi ve başvuru işlemlerinin haftanın ilk dört günü veliler tarafından öğrencinin öğrenim gördüğü okula yapılacağı ve her hafta Cuma günü mesai bitimine kadar da sonuçların açıklanacağı belirtilmiştir.  Değiştirilen bu yönetmelik hükümlerine göre nakil süresi için bir sınırlama getirilmemiş, okullar arasında geçiş yapabilmek için uygulanan taban puan kriteri kaldırılmış ve 1. Dönemin sonuna kadar devam eden nakil işlemlerinde birtakım olumsuzluklar da su yüzüne çıkmıştır.


Yönetmelik çerçevesinde ilk defa uygulanan yeni nakil işlemlerinde saptanan sıkıntılı durumlar şöyledir;


1.   TEOG yerleştirmeleri sonucu yüksek puan alarak en gözde okullara kayıt yaptıran öğrencilerin bulunduğu okullara, çok düşük puan alan öğrenciler nakil başvurusu yaptıkları hafta/haftalarda kendilerinden yüksek puanlı öğrencilerin tercihte bulunmaması durumunda, taban puan barajı söz konusu olmadığından, bu okullara yerleşme şansı elde etmişlerdir.

2.   Başarı düzeyi birbirine yakın öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda, başarıya kanalize olan öğrenciler arasında rekabet yaşanıyor ve ortalama başarı seviyesi üst sınırlarını zorluyordu. Ancak nakiller sonrası her seviyeden öğrencilerden oluşan sınıfların şekillenmesi yarışmacı ortamı olumsuz etkilemiştir.

3.   Nakil yoluyla başka bir okula geçiş yapan öğrenciler, okul ve öğretmen farkı dolayısıyla derslerden ve konulardan geri kalmak gibi bir sorunla karşı karşıya kalmışlar, bu durum adaptasyon sürecini atlatıncaya dek başarısız sonuçlar almalarına neden olmuştur.

4.   Hemen her hafta nakillerle kimi öğrenciler gidip, kimileri gelirken ve sürekli sınıf mevcutları ve listeleri değişirken, bu durum öğrenciler ve öğretmenler üzerinde de olumsuz etkiler yaratmıştır. Nakille gelen düşük puanlı öğrenciler, yüksek puan almak suretiyle yerleşen öğrencilerce ötekileştirilmiş, haksızlık yapıldığı kanaati hâkim olmuştur. Henüz hedefleri şekillenmemiş öğrenciler, yüksek başarıyı gözeten öğrencilerin arasında okula ve derslere ilgisiz tavırlarıyla öğretmenlerin sınıf yönetimi konusunda sıkıntı yaşamalarına da sebebiyet verdikleri saptanmıştır.


ÖNERİ: 

            Nakil işlemlerinin takvimine yönelik bir düzenlemenin yapılması gerekmektedir.  

38. Maddenin 4-a bendindeki, her hafta nakillerin yapılacağına yönelik hüküm, isteğe bağlı nakiller için belirlenen bir süre zarfında yapılacak şekilde değiştirilmelidir.


            Nakil işlemlerinde okulların taban puanları esas alınmalı. Böylece haksızlık yapılmış olabileceğine yönelik soru işaretlerine meydan verilmemelidir. Herhangi bir okula nakil talebinde bulunan öğrencinin, tercih ettiği okula en düşük puanı alarak kayıt yaptıran öğrencinin puanına eşit ya da daha yüksek bir puana sahip olması yerinde bir uygulama olacaktır.


            Umarız öğrenciler, veliler ve öğretmenlerce eleştiriye tabi tutulan bu uygulamanın eksikleri gözden geçirilerek ivedi olarak revize edilir.


            Selçuk GÖKDAĞ

    

kaynak: mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim