Öğretmen Diyarı

Küçük Çocuklara Daha Az Ders Daha Çok Oyun

Sınıfta daha az, açık havada oyun oynayarak daha çok zaman geçirmenin çocuklar için daha iyi bir eğitim olacağını düşünmek insana ters gelebilir. Ancak ders çalışarak ve çeşitli çalışmalar yaparak daha uzun zaman geçirmek daha iyi sonuçlar değil, sadece daha fazla tükenmişlik anlamına geliyor.
Eğitimciler yıllarca bu eğilimleri tersine çevirmek için farklı başarısız stratejileri denediler: Daha fazla test, daha fazla ders anlatımı… Oysa cevap daha fazla ders saati değil. Daha fazla oyun.
Başka ülkeler bunu çoktan anladılar bile. Örneğin Finlandiya’da öğrenciler her 45 dakikalık dersten sonra 15 dakikalık bahçede oyun molası veriyorlar. Doğu Asya’da çoğu ilkokul öğrencilerine 40 dakikalık dersten sonra 10 dakikalık aralar verdiriyorlar.
Oysa Amerika’da ortalama bir ilkokul öğrencisi günde yedi saatini okulda geçiriyor, bazen hiç teneffüssüz, ama kesinlikle bahçede ve yapılandırılmamış oyun şeklinde değil.
Çocuklar hareket etmek için yaratılmışlardır. Ve yapılandırılmamış açık hava oyunları onlar için aslında bir çeşit “yenilenme düğmesi” gibidir. Sadece günü parçalara ayırmaya yaramakla kalmaz, aynı zamanda çocukların bastırılmış enerjilerini ve duygularını dışa vurmalarını ve sınıfta öğretilenleri zihin-beden bağlantısının geliştiği bir oyun ortamında uygulamalarını sağlar.
Herhangi bir insan 20 dakikadan fazla oturursa, beynin ve bedenin fizyolojisi değişir. Uzun süre oturmak, beyinden ihtiyacı olan oksijeni ve glukozu yani beynin yakıtını çalar. Çok uzun süre oturduğumuzda beyin aslında uykuya dalar. Hareket ve aktivite, beyinde ateşlenen nöronları harekete geçirir. Oturduğumuzda bu nöronlar ateşlenmez.
Art arda yapılan tüm çalışmalar çocukların fiziksel ve zihinsel sağlıklarında oyunun önemini teyit ediyor. Oyun, dil gelişimini, problem çözme becerisini, risk yönetimini ve bağımsız öğrenme becerilerini artırıyor. Ayrıca oyun akademik becerilerle, sınıftaki davranışlarla, sağlıklı duygusal tutumlarla ve okul hayatına daha iyi uyum sağlamayla da ilişkilendiriliyor. O zaman neden çocuklarımız teneffüste daha fazla zaman geçirmiyorlar?
Geçtiğimiz yıl iki Teksas özel okulunda yapılan bir araştırmanın sonuçları, okul gününün süresini uzatmadan ya da sınıf aktivitelerinden zaman çalmadan günlük programa ekstra teneffüs eklemenin öğrenci disiplinini, odaklanmasını ve akademik başarısını geliştirebileceğini ortaya çıkardı.
Öğrencilere sabahları iki kez 15 dakikalık bahçede yapılandırılmamış oyun molası verildi. Ve sonra bir kez de öğleden sonra. Öğrenciler bunların yanında haftada üç kez 15 dakikalık karakter gelişimi dersi aldılar. Bu teneffüsler için yaratılan “ekstra” zamanın çoğu, 20 dakikalık karakter eğitimi dersinin bir kısmını zaten planlanmış olan müfredatın içine katarak ve “geçiş süresini” (malzemeleri kaldırmak ve sınıftan çıkarken sıraya girmek) ve davranış yönlendirme sürelerini biraz kısarak elde edildi.
Okullara yapılan bu müdahaleden sonra elde edilen ve bir kontrol okuluyla kıyaslanan iki yıllık veriler bize şunları gösterdi:
*Çocuklar her teneffüsü sabırsızlıkla bekledi. Öncesinde ve sonrasında yapılan değerlendirmelere göre akran etkileşimleri aracılığıyla sosyal büyüme ve gelişim gösterdiler.
*Sınıftan teneffüse geçiş süresi dört dakikadan üç dakikaya düştü.
*Çocuklar sınıfta daha disiplinli ve odaklanmış olmaya başladılar. Müdahale edilen okullarda sınıfta çalışma yapılmayan zamanlardaki davranışlar – sürekli kıpırdanmak gibi – kalıcı bir biçimde yüzde 25 oranında düşerken, kontrol okulundaki öğrenciler öncesinde ve sonrasında yapılan değerlendirmelerde aynı yüksek oranları korudular.
*Müdahale edilen çocuklar dikkatini odaklamada yüzde 30 oranında gelişme gösterirlerken, kontrol okulundaki çocuklarda çok hafif bir değişim görüldü.
*Okuma ve matematik konusundaki akademik performans belirgin bir şekilde arttı.
*Teneffüste uygunsuz ve kötü davranışlarda bulunmak belirgin bir şekilde azaldı.
Amerika hareket etmeyen bir ülke. Hem mecazi anlamda hem de gerçek anlamda. Çocukların fiziksel eğitime erişimleri düşüş gösteriyor. Ülke çapındaki obezite oranları ise yükselmeye devam ediyor. Ve test puanları en fazla ortalama düzeyde sabit duruyor. Bunu değiştirmenin yolu hareket etmekten geçiyor.
Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

 
 
 
Kaynak: http://merakedencocuk.com/2015/10/kucuk-cocuklara-daha-az-ders-daha-cok-oyun/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim