Öğretmen Diyarı

KÖTÜ KARNE VE SÖMESTİR TATİLİ İÇİN TAVSİYELER!

 TATİLİ ETKİLİ KULLANABİLMEK İÇİN NELER YAPILMALI?
Karneler alınıyor, sömestir tatili başlıyor! 15 günlük sömestir tatili öğrencilerin akademik, psikolojik ve fiziksel gelişimleri açısından önemli... “Öğrencilerin ilk dönem karnelerini alacakları sömestir tatili, ne tamamen yan gelip yatma ne de ödevlere ve testlere boğulma dönemi! Karne notları konusunda doğru tutum sergileyebilir ve iki haftalık tatili verimli aktivitelerle planlayabilirseniz, çocuklarınız ikinci döneme çok daha enerjik ve moralli hazırlanabilir” diyen Uzman Psikolog Can Gezgör, velilere bu tatili etkili kullanabilmeleri için önerilerde bulundu.

KIRIK NOT VE KARNEYLE İLGİLİ ÖNERİLER OKUL HAYATI KARNEDEN İBARET DEĞİL:

Karnedeki notlar; girilen sınavlardaki, yapılan ödevlerdeki ve hazırlanan projelerdeki başarıları gösterir. Çoğu zaman çocuğunuzun okulda rol aldığı sosyal sorumluluk projeleri, spor ve sanat etkinlikleri ve psikolojik gelişimi karneye yansımaz. Bu yüzden çocuğunuzun tüm okul hayatını, karnesindeki notlara göre değerlendirmeyin.

TEPKİLERİNİZDE ÖLÇÜLÜ OLUN:

Eğitimde teknolojinin hızla gelişmesi ile birçok okul, öğrencilerin aldığı notları ve sınıf içi performanslarını veliler ile karne döneminden önce paylaşıyor. Bu yüzden karne dönemi artık çok büyük sürprizlere açık değil. Ancak yine de karne, özellikle ilköğretim dönemindeki öğrenciler için önemini koruyor. Bunun nedeni, öğrencilerin derslerdeki konulara bağlı seviyesinin elle tutulur hale gelmiş yani somutlaşmış olmasıdır. Karnedeki not başarısına göre vereceğiniz tepkiler bu aşamada kritik önem taşır.

BAĞIRMAK OKULDAN UZAKLAŞTIRIR:

Notları düşük gelen ço

cuğunuza bağırmanız veya onu cezalandırmanız okuldan uzaklaşmasına neden olabilir. Eğer çocuğunuzun notu düşük geldiyse bu durumu onunla konuşun ancak bu konuşmanın tek taraflı bir konuşma olmamasına ve sadece zayıf derslerle ilgili olmamasına dikkat edin.

İYİ OLAN NOTLARI TAKDİR EDİN:

Örneğin; Türkçe dersinde zayıf alan bir öğrenciye “Matematik ve Geometri sonuçların konuyu anladığını gösteriyor. Türkçe için çalışma sistemini gözden geçirmek ister misin?” diye sorabilirsiniz. Böylece hem yüksek olan derslerin farkında olduğunuzu hem de onu yargılamadan desteklemek istediğinizi göstermiş olursunuz. Bu sayede çocuğunuz, konuyla ilgili fikirlerini çekinmeden sizinle paylaşabilir.

SİNİRLİYSENİZ BİRKAÇ SAAT SONRA KONUŞUN:

Notlarla ilgili konuşmanın seslerin yükseldiği bir tartışmaya dönmemesine gayret gösterin. Eğer sinirliyseniz, birkaç saat sonra konuşacağınızı çocuğunuza söyleyin.

PAHALI HEDİYEYLE ÖDÜLLENDİRMEYİN:

Bunun tam tersi olarak da notları yüksek olduğu için çocuğunuzu pahalı ve abartılı hediyelerle ödüllendirmekten de kaçının. Bu tür hediyeler, çocuğunuza onu yalnızca iyi notlar aldığında sevdiğiniz mesajı verebilir. Ayrıca çocuğunuzu bir sonraki karne döneminde yine bu tür ödüller kazanabilmek için akademik baskı altına alabilir.

KIRIK NOTUN NEDENİNİ BULMASINA YARDIM EDİN:

Özellikle ortaöğretim yıllarında öğrencilerin, ders çalışma sorumluluğunun farkında olmaları gerekir. Ancak korumacı ebeveyn yaklaşımı bu sorumluluğun kazanılmasını engeller. Bu sebeple düşük notların nedenini yalnızca sizin değil çocuğunuzun da bulması gerekir. Çocuğunuzla konuşurken onu yargılamadan düşük notların nedenini bulmasına yardımcı olun.

İKİNCİ DÖNEMİ BİRLİKTE PLANLAYIN:

Çocuğunuzun aldığı notları sorun olarak değerlendirmeyip çözüm odaklı yaklaşmaya çalışın. Örneğin ilk dönem notlarını, ikinci dönemi planlamasına destek için kullanabilirsiniz. Planlamayı kendiniz değil, çocuğunuz ile birlikte yapın. Böylece çocuğunuzun ikinci dönemde daha fazla sorumluluk almasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda planlamada sizin desteğinizin olduğunu bilmesi, çocuğunuzun güvende hissetmesini sağlayacaktır.

SÜREKLİ KIRIK NOTLARI HATIRLATMAYIN:

İnsanların çoğu zaman hata yaparak öğrendiğini unutmayın; özellikle ergenlik dönemi riskli davranışların ve hata yapma olasılığının arttığı dönemlerdir. Yapılan hataları, alınan notları sürekli hatırlatmak yerine, onları düzeltmek için başlangıç noktası olarak kullanın.

TATİLİ VERİMLİ GEÇİRMEK İÇİN ÖNERİLER ZAMAN KONUSUNDA ANLAŞMA YAPIN:

 

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/cocuk/okul-donemi-egitimi/kotu-karne-ve-somestir-tatili-icin-tavsiyeler_21092.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-21092?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim