Öğretmen Diyarı

Kötü ebeveynlerin 6 tipik davranışı

Mükemmel ebeveyn yoktur ama her yeni anne baba elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır durur. Bu çaba her zaman hata yapmayı engelleyemiyor tabii. 

İşte çocuğunuzu yetiştirirken kaçınmanız gereken 6 önemli davranış...

 

Sessiz olması için ödün vermek

Alışveriş merkezleri, süpermarketler, sokaklar bağıran çocuklar ve onları engellemeye çalışan annelerle dolu. Ve anneler bu krizleri durdurmak adına ödün vermeye hazırlar. Çocuk bunu fark ettiğinde kendine geliştirdiği stratejiyi tekrar tekrar uygulamaktan kaçınmaz. Halbuki bu krizleri önlemek için basit tedbirler alınabilir.

- Alışverişe çıkmadan önce çocuğunuzun karnını doyurduğunuza emin olun

- Çocuğunuzla market alışverişine gitmeyin

- Eve servis yapan marketleri seçin

Otoriteyi kurmamak

Çocuğunuz her fırsatta şımarıyor ise, yetişkinlik döneminde de bencil ve talepkar olması yüksek ihtimaldir. Halbuki çok katı olmak ve çok yumuşak olmak arasında yeterli bir alan vardır. Kabul edilmez davranışlara çözüm olarak belirlenmiş sınırları korumaya çalıştığınıza ve eğer bunlara yine de uymuyor ise sonuçlarına katlandığına emin olun.

Çocuğunuzu disiplin etmeye çalışanlara engel olmak

Çocuğunuzun iyi ve sorumluluklarının bilincinde bir birey olması için öğretmenleri ve bakıcıları ile ortak çaba harcamanız gerekmektedir. Onu herkese karşı koşulsuz korumanız ve kollamanız iyilikten çok, pişmanlığa sebep olacaktır. Bu insanlarla iletişimde olmalı ve ortak bir yol izlemelisiniz.

Sonuçlara uyulmaması

Konulan sınırlara uyulmamasının sonuçları olduğunu çocuğunuz kadar siz de unutmamalısınız. Eğer unutursanız kontrol kaybı yaşarsınız ve çocuğunuz başına buyruk davranmaya başlar. Yapmanız gereken hatalarının getirileri ile derhal yüzleşmesini sağlamak olmalıdır.

Empati kurmamak

Çocuğunuzla empati kurmak ilerisi için büyük bir yatırım olacaktır. Dayanışma için zaman ayırın ve sempati gösterin. Bu onu şımartmak ya da sorumluluklarından ödün vermesini sağlamak anlamına gelmemeli. Empati kurmak, onunla doğru iletişim kurabilmek ve düşüncelerini, hislerini anlayabilmek anlamına gelmeli. Sözcüklerle kurulan iletişim, göstereceğiniz fiziksel reaksiyonlardan her zaman daha iyidir.

Ebeveynlerinizin sizi yetiştirdiği gibi davranmak

Bu iki şekilde gerçekleşebilir. Eğer sıkı bir disiplinle büyütüldüyseniz, aynı kalıbı izlersiniz ya da asi bir şekilde onun sizi kontrol etmesine izin verirsiniz. Ebeveynliğin adı 1970’lerde konulmuştur ama bir bilim değildir. Sadece sağduyulu olmanız ve ne onları sürekli azarlamanız ne de istediklerinizi yapması için rüşvet kullanmanız gerekmektedir. Ama kontrolün sizin elinizde olması gerektiğini unutmayın.

 

Kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol