Öğretmen Diyarı

KONUŞMA BOZUKLUĞUNA DİKKAT

Her ses, o sesi oluşturmak için gereken kas ve koordinasyon geliştikçe repertuara katılır. Dolayısıyla, sesler değişik zamanda üretilmeye başlar. B, M gibi sesler daha bebekken ortaya çıkabilirken; R, L gibi sesler 6 yaşa kadar doğru söylenemeyebilir. Çocuklar söyleyemedikleri sesin yerine başka bir ses kullanabilirler veya kelimelerin bazı hecelerini eleyebilirler.

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla Şahin, bu gibi durumlarda yapılacak değerlendirme ile çocuğun hangi seslerde sorun yaşadığının belirlenerek tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

Şahin, “Burada önemli olan kıstas; çocuğun söylemekte zorlandığı seslerin gelişimsel olarak üretmesi gereken sesler olup olmadığı, sesi üretmek için gerekli oral hareketi yapıp yapamadığı ve bu durumun çocuğun genel olarak konuşma anlaşılabilirliğini nasıl etkilediğidir” dedi.

4 yaşın konuşmanın anlaşılabilirliği açısından bir dönüm noktası olduğunu belirten Şahin, “Her ses doğru üretilmese de, çocuğun konuşmasının tamamen anlaşılır olması beklenir. Doğru üretilmeyen seslerin ise değerlendirilmesi önemlidir. Gelişimsel olarak üretilmesi beklenen bir ses yanlış dil alışkanlığı nedeniyle başka bir ses ile değiştiriliyor ise gecikmeden ve bu alışkanlık yer etmeden konuşma terapisi ile müdahale edip konuşma seslerini düzeltmek mümkündür” diye konuştu.

YANLIŞ ALIŞKANLIKLARIN YERLEŞMESİNE İZİN VERMEYİN
Seda Atilla Şahin, çocuğun ileride konuşma bozukluğu yaşamaması için bu tür sorunlara zamanında müdahale edilmesinin önemine değindi. Şahin, “Müdahale edilmediğinde yanlış ses alışkanlıklarının oturması ve okuma ve yazma dönemi geldiğinde söylerken değiştirilen sesleri yazarken ve okurken de değiştirilmesi söz konusu olabilir. Yanlış alışkanlıklar yerleşmeden ve başka sorunlara neden olmadan bunların zamanında düzeltilmesi çok önemlidir” uyarısında bulundu.

 

ntvmsnbc

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol