Öğretmen Diyarı

KİTAP ÖNERİSİ: KÖY ENSTİTÜSÜNDEN ÖĞRETMENLİĞE ÖĞRETMENDEN ÖĞRENCİYE
Eğitimci İbrahim Şimşek’in 1930’lardan 1970’lere uzanan dönemi anlattığı, Türkiye’nin değişen toplum yapısının bir panoraması niteliğinde olan anıları köy enstitüsünden öğretmenliğe öğretmenden öğrenciye adıyla Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın anı dizisindeki yerini aldı.

Ihlara Vadisi’ne adını veren köyde, Cumhuriyet’in ilk yıllarında doğan Şimşek’in önce köy okulu ardından İvriz Köy Enstitüsü ile başlayan eğitim yolculuğu, mezuniyetinden sonra Anadolu’nun farklı yörelerinde yaptığı öğretmenlikle devam eder. 1960’lı yıllarda Eğitim Radyosu kuşağında, senaryosunu yazdığı program dizisiyle eğitimciliği sürdürür. Hizmet içi eğitim için gittiği Almanya’ya, emekli olduktan sonra dönerek gurbetçi çocuklarının eğitimi için çalışır.


 
Cumhuriyet’in kuruluş ruhunun en önemli parçası olan çağa yarışan ve herkesçe erişilebilir eğitimin ve Atatürk’ün devrimci çizgisinin önemine inanan İbrahim Şimşek’in öğrenmeye ve öğrendiği aktarmaya yönelik bitmek bilmez hevesiyle kaleme aldığı anıları dönemin tarihine ışık tutan önemli bir kaynak niteliğinde.

Yazar: Classloom Blog İçerik Ekibi


Kaynak: http://blog.classloom.com/tr/kitap-onerisi-koy-enstitusunden-ogretmenlige-ogretmenden-ogrenciye/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim