Öğretmen Diyarı

KİTAP OKUMANIN 5 TEMEL FAYDASI

Okumak insanın öğrendiği en güzel olgulardan biri olabilir. Çünkü okurken bir çok şeyi öğreniyor, öğrendiğimiz bir çok şeyi de hayata geçiriyoruz. Toplumdaki duruşumuzdan, topluluk karşısında konuşmamıza hatta ve hatta öz güvenimize kadar etkisi olan kitap okumanın 6 faydası:

Ufkumuzun genişlemesini ve olaylara bakış yelpazemizin genişlemesini sağlar. Bu durum bizim yeni fikirlerin ve değişik düşüncelerin uygulama alanlarını öğrenmemizi sağlar.

Beynimizin hızlı çalışmasını sağlar. Kitap okurken sürekli bir olaylar dizisi takip ederiz buda sürekli aktif çalışan bir beyin demektir. O nedenle bu tempoya alışan beynimiz, zihnimizi dinç tutmaktadır ve algılama hızımızı yükseltmektedir.

Hayal gücümüzü genişletir. Okurken sürekli olarak hayal kurarız. Çünkü basit bir örnekle, televizyon bize hayal kurmayı değil sadece izlemeyi öğretir. televizyonu gözlerimiz kapalı dinlediğimizde hayal kurarız fakat bu sefer sadece duyarak bunu yaparız. Kitap ise bize hem okuyarak hemde hayalimizde canlandırarak yani gözlerimiz vasıtasıyla beynimizde kurgulama olanağı sunar.

Kesinlikle herkesin hayali sakin bir yer hatta bir orman, kuş sesleri bir adet kahve ve sınırsız kitap. İşte bu hayalden de anlaşılacağı üzere kitap size huzurlu bir ortam sağlamayı sağlar.

Okuduğumuz sürece öğrenmediğimiz şey kalmaz buda öz güvenimizin yükselmesine ve konular hakkında ayrım yapabilme ve bir yerde konuşma sırasında seçeceğimiz kelimelerin durumuna bile olumlu yönde etki eder. Kelime dağarcığımız gelişir ve birden güzel konuşmaya başlarız.

 

 

 

kadindankentler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim