Öğretmen Diyarı

KENDİNİ DEĞERLİ HİSSEDEN ÖĞRENCİNİN BAŞARISI ARTIYOR
Kendilerini değerli hissettiren öğretmenlere sahip olan öğrenciler daha başarılı oluyor. Öğretmenler mesleklerine değer katmak, öğrencilerine daha yararlı olabilmek için koçluk eğitimi alıyor.
Koçluk eğitimleri öğretmenlerin öğrencilere yaklaşımlarını değiştiriyor ve öğrencilerin kendini değerli hissetmesini sağlıyor. Her bireyi, eşsiz ve değerli kabul eden koçluk felsefesi, potansiyel için farkındalığa ihtiyaç duyan öğrencilerin potansiyelini açığa çıkartıyor. Eskiden olduğu gibi öğretmen sınıfın tek “bilen” kişisi değil. Artık bilgiye erişim çok kolay ve öğretmenin ağzından çıkanı sorgulayabilen ve bilgiyi avucunun içinde tutan bir nesil var. Değişen öğrenci profili ve koşullarını doğru yönetebilmek için önemli bir yere sahip olan bu eğitimler öğretmenler için kolaylaştırıcı oluyor.

Koçluk eğitimiyle öğretmenler daha çözüm odaklı
Kuşak farklılıkları ile birlikte değişen koşulları yönetebilmek için koçluk eğitimleri önemli bir noktada yer alıyor. Öğretmenlerin öğrenciye, veliye, kendilerine ve hayata olan bakış açıları değişiyor. Bir biçimde bugüne kadar bildikleri, öğrendikleri konular ve deneyimleri dönüşüyor, tüm bilgi ve deneyimleri ile bambaşka bakmaya ve davranmaya başlıyorlar. Daha somut olarak ise; eleştiren, yargılayan değil pozitif tutumla değişim sağlayan, esnek, hoşgörülü, proaktif, işbirlikçi, çözüm odaklı ve daha değişime açık oluyorlar. Çözüm odaklı bir lider haline gelen öğretmenler, sınıfta işbirlikçi bir öğrenme ortamı oluşturabiliyor.

Öğretmenin mesleki kimliği güçleniyor
Koçluk eğitimi almak bir öğretmenin mesleki kimliğini güçlendiriyor ve özellikle işe alımlarda bir kriter olarak değerlendirilebiliyor. Öğrencilerle ilişkilerin kuvvetlendirilmesinde yardımcı olan koçluk eğitimi öğretmenlere artı değer katıyor. Günümüzde bazı okulların işe alımlarda özellikle dikkat ettiği koçluk eğitiminin ilerleyen zamanlarda öneminin artması ön görülüyor. Tam da bu noktada alınan eğitimlerin niteliğine dikkat etmek, akredite programları ve nitelikli eğitim kurumları seçmek çok önemli.

Koçluk, sertifika alınarak elde edilecek bir fark değildir. Deneyimsel ve içselleştirilmesi gereken bu beceri için mutlaka eğitim alınmalıdır. Bu alanda önemli miktarda rant olması ve konunun yeterince derinlemesine bilinmemesi nedeniyle; öğretmenlerin mağdur olmamak için koçluk eğitimi seçiminde dikkatli ve irdeleyici olmaları gerekiyor.
Kısa Bağlantı : http://clss.link/1WKa3Hk
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim