Öğretmen Diyarı

Kendimize, bu dersi nasıl anlatırsam iyi öğretirim sorusu yerine şunu sormalıyız!
Kitabımın 131. sayfasında altını defalarca çizip, yıldız koymanız gereken bir cümle var: "Çocukları nasıl eğitelim sorusunun cevabı, onların sokakta oynadıkları oyunlarda gizliydi."

En güzel uygulamaları yapabiliriz, harika şekilde defalarca anlatabiliriz, en son teknolojiyi kullanabiliriz, sayısız kez pekiştirip etkinlik çözdürebiliriz. Ancak hiçbiri onların kendi istekleriyle öğrenmesinden daha etkili olamaz. Öğrenen zaten öğrenir, ya diğerleri? Biz niye varız ki? 

Cevap onların sokakta, evde oynadıkları oyunları neden ve nasıl hızlıca, unutmadan öğrendiklerinde saklı. Bir çocuk sokağa çıkar ve arkadaşlarının çetrefilli bir oyun oynadığını görür. Hepimiz bunu yaşadık. Ve ne yapar eder o oyunu öğrenir. Çünkü istiyor. İstemesi sağlanırsa her çocuk öğrenir. Onların iç motivasyonlarından daha güçlü bir öğretim yöntemi yok.

Paralarımız konusunu neden öğrensin? Neden öğrenmeyi istesin? Haklılar ve hiç kızmaya gerek yok.

Her öğrenci kuruşlardan liralara kadar paralarını yaptı. Kota var. Arkasını imzaladıklarımı kullanabilir sadece. Bir kitap aldığı anda haftalarca müzayedeye giremeyebilir. Ve sıradaki satılacak kitabın ne olduğunu asla söylemiyorum. Ona göre hesap kitap yapıp kuruş kuruş artırmak zorunda. 5 kuruş 5 kuruş yükselttikleri oluyor. 1 liraya geçmesi için 100 kuruşun 1 lira ettiğini öğrenmesi gerek oyuna katılması için. Zorlama yok. Gerek kalmayacak. Saklambaç oynamak için isteğiyle gözlem yapıp, boş vaktini yine isteyerek öğrenmeye ayıracak. Zamanla... Oturduğunuz yerden. Bir şey yapmanıza gerek kalmadan.

Onlara paralarımızı öğretmeyeceğim. Kaç kuruş 1 lira eder, kaç 25 kuruş şöyle olur, kaç 50 kuruş bu yapar, liralar kuruşlar nasıl toplanır çıkarılır söylemeyeceğim. Çünkü bu müzayedeye katılmak isteyecek bu ortamda olmak için. Sokakta gördüğü oyuna katılmak istercesine. Bugün 20 kişi katıldı. Diğerinde sayı artacak. Ödev yok, katılmak için kendine para yapıp öğrenecek kuruşları liraları. 

Her konu için bu mümkün yeter ki doğru ana fikirde olalım.

Kendimize, bu dersi nasıl anlatırsam iyi öğretirim sorusu yerine şunu sormalıyız: 'NASIL BİR ORTAM SAĞLARSAM KENDİ İSTEKLERİYLE BU ORTAMA KATILMAYI TERCİH EDERLER'

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim