Öğretmen Diyarı

Kelimelerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Olumlu cümleler kurarsak yaşantımızın olumlu yönde ilerleyeceğini, olumsuz cümlelere yer verirsek olumsuz bir bakış açısına sahip olacağımıza inanırız. Peki gerçekten kelimelerin yaşantımıza büyük bir etkisi var mı?


Yale Üniversite’nden Prof.John Bargh bir odadaki insanların yürüme hızlarını karşılaştırmak için onları bir deneye tabi tutuyor. Dört kelime veriliyor ve onlardan bu dört kelime ile cümle oluşturması isteniyor. Örneğin; ‘topu at yavaşça bahçe’, ‘yaşlı yürür insanlar yavaş’ ya da ‘hızlı çevik gençler yaşıyor ‘ gibi. Tabi ki bir fark var. Bir gruba sadece yavaşlıkla ilgili; diğer gruba ise hızlılıkla ilgili kelimeler veriliyor. Testten sonra insanlar odadan çıkıyor ve deney asıl şimdi başlıyor. Yavaş kelime grubunu okuyan insanlar kapıya doğru yavaş; hızlı kelime grubunu okuyan insanlar ise kapıya hızlı adımlarla yürüyor. Prof. Bargh aynı deneyi bu sefer kibarlık ve kabalık kelime gruplarıyla yapıyor. Kibarlık grubundaki insanlar iki kişi konuşurken onların konuşmalarını kesmeden dakikalarca beklerken, kabalık grubundaki insanlar ise hemen kişilerin konuşmalarını kesiyor.


Deneyden de anlaşılacağı üzere kelimeler insan hayatında sanıldığından da büyük bir etkiye sahip. On dakikalık bir deneyde bile bu kadar etkiliyken yıllarca kurduğumuz onlarca cümle çocuklarımız üzerinde nasıl bir etkiye sahip hiç düşündünüz mü?
Kendi toplumumuzdan örnek verecek olursak aile der ki, ‘Kızım malını ortada bırakma, çalarlar’. Çocuğa başka insanların kötü ve hırsız olduğu imajı verilir. ‘Bizim dayımız yok ki zengin olalım’. Hayatta başarının çalışmakla değilde başka yollardan olacağını düşündürür. Bazı aileler ise geleceğin hep zor ve riskli olduğunu aşılar. ‘Oğlum ne olacağı belli olmaz, garanti bir işin olsun’.


Bu söylemlerle yetişen bir çocuğun hayat felsefesi sizce nasıl olgunlaşır? Diğer insanların güvensiz olduğunu, geleceğinden kaygı duyması gerektiğini ve başarının çalışmakla değilde başka yollarla olduğunu bilinçaltına yerleştirir ve bu doğrultuda yoluna devam eder. Kelimelerin çocuklar üzerindeki etkisi o kadar büyük ki sonuçlarını tahmin bile edemezsiniz. Aileler ve öğretmenler olarak lütfen çocuklarımıza olumsuz ve kaygı verici konuşmalar değil; onları cesaretlendirecek, paylaşmayı sevdirecek ve doğruları bulmasına yardım edecek üslupta konuşalım.


Kelimelerin ne denli etkili olduğunu başka bir açıdan fark etmenizi sağlayacak bir video buldum. İlgi çekici bu video umarım hoşunuza gider. İyi seyirler..
kaynakça: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25338232.asp

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol