Öğretmen Diyarı

KARNE DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ
Okulların yarıyıl ya da okul bitim dönemlerinde hem aileyi hem de öğrenciyi karne heyecanı sarar. Bu heyecan verici bir telaş ve coşkudur. Tüm aileler çocuğunun karnesi iyi olduğu zaman mutlu olur ve gururlanır. Ama karnedeki notları zayıf olan çocukların da olabileceği hayatın bir gerçeğidir. Çocuğumuz karnesiyle geldiğinde bir veya birkaç kırık notu olması onu sevmememizi gerektirmez.

Çocuğa sert tepki göstermeyin

 
Çocuğa çok sert tepki gösterelim, hatta dövelim ki o da durumun vahametini anlasın, derslerine çalışsın diye düşünüp çocuğa karşı çok katı tutuma giren anne babalar çocuklarının ruhsal durumunu tehlikeye attıklarını bilmelidirler. Hatta “bu çocuk kalsın da görsün, bir sene kalırsa aklı başına gelir” sözleri çocuğun psikolojisini bozabilmektedir. Bu sözler belki kırgınlık anında öfke ile söylenen sözler olabilir. Ama bir çocuğun bir senesinin boşuna yanmış olması gibi bir cezayı hiçbir çocuk hak etmez.

Baskı veya sitem yerine çocuğunuzun not durumuyla, okuldaki sosyal ilişkileriyle günü gününe ilgilenmeye çalışın. Son anda, son dakikada yapılacak müdahaleler her zaman sonuç getirmeyebilir. Çocuğun sınıfta kalmasını istemek çocuk için bir ceza olarak görülebilir. Neler oluyor da çocuk zorlanıyor, bunları anlamaya çalışmak, ona yol göstermek daha önemlidir. Eğer çocuğunuz hiperaktif ise mutlaka dikkatte zorlanacaktır. Dikkatle birlikte öğrenmede de zorlanacaktır. Bu da sınavlarda başarısız olmasını, iyi bir karne getirememesine sebep olacaktır.

Aile çocuğa zayıfları için kızabilir. Ama çok katı ve ağır tepkiler çocuğu korkutabileceği gibi, ürkütebilir ve çocuğu dersten ve okuldan soğutabilir. Çocuğun kendine güvenini olumsuz yönde etkileyebilir.
Çocuğunuz hiperaktif olabilir
Öncelikle çocuğumuzun dersleri kötü gidiyorsa, karnesinde zayıflar varsa aynı dersten bazen çok başarı gösteriyor, bazen de diplerde dolaşıyorsa, notları iyiyle kötü arasında gidip geliyorsa bu onun hiperaktif olabileceğine bir işarettir. Ona kızmadan öncelikli olarak hiperaktif olup olmadığı konusunda, eğer hiperaktifse hangi alanlarda zorlanacağı konusunda uzman bir psikologdan bilgi alın. Hiperaktivitesi kontrol altına alındığında çocuğunuzun ders notları %100’e varan oranda düzelecektir ve çocuğunuz gerçek performansını gösterebilecektir. Çocukta görebileceğiniz, mutsuzluk, hırçınlık agresiflik gibi tavırlar hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır.

Aile çocuğa zayıfları için kızabilir. Ama çok katı ve ağır tepkiler çocuğu korkutabileceği gibi, ürkütebilir ve çocuğu dersten ve okuldan soğutabilir. Çocuğun kendine güvenini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu istenmeyen bir durumdur. Çocuğa zayıfından dolayı kızabilirsiniz. Ama onunla konuşup, yardımcı olabileceğinizi de göstermeli, ona destek olacağınızı anlatmalısınız. Karnede zayıf olması demek hayatın sonu demek değildir. Bu zayıflar düzeltilebilir. Ailelerin yapması gereken çocukla ile ilgili olmak, onları günü gününe takip etmektir. Okul aile işbirliği her zaman istenilen bir yoldur. Bu çalışmada okul aile ile her yönden işbirliği içinde olursa çocuğa daha fazla yardımcı olunabilir. Zaten ana amaç da çocuğu en iyi şekilde eğitmektir. Bütün bu yazıların aşağı yukarı bir amacı var.

Okulun sevdirilmemesi nedeniyle zaten ailesinin zoruyla okumaya çalışan çocuk karnesini annesine veya babasına göstermekten öylesine korkar ki, bazen tehlikeli yollara başvurabilir.
Aileler aceleci davranmamalı
Gazetelerde bu konu ile ilgili çarpıcı ve acı haberler çıkmaktadır. İntihar eden, okuldan kaçan ya da ailesi tarafından şiddete maruz kalan çocuklar ile ilgili haberler Türkiye’nin her yıl süregelen acı gerçeği haline gelmiştir. Eğitim altyapısının tam olmaması, ailelerin yeterli bilgiye sahip olmaması nedeniyle en çok zararı öğrenciler görmektedir. Okulun sevdirilmemesi nedeniyle zaten ailesinin zoruyla okumaya çalışan çocuk karnesini annesine veya babasına göstermekten öylesine korkar ki, bazen tehlikeli yollara başvurabilir. Bu yolda kötü niyetli kişilerce suiistimal edilir. Bu tehlikeli sonuçları yaşamamak için ailelerin aceleci olmaması gerekir. Şiddet ve ağır cezalandırma yolunu değil; işbirliği, anlayış, destek ve yardım, konuşma, anlamaya çalışma yolunu seçmelisiniz.

Bu dönemde okul aile işbirliği içinde olmalı ve gerektiği durumda psikologlardan destek alınması gerekmektedir. Psikologlar hem aileye hem de öğrenciye psikolojik destek vererek bu zorlu sürecin atlatılmasında yardımcı olabilir.

Karne döneminde acı tablolara şahit olmayalım
Her karne döneminde gazetelerde intihar etmiş olan pek çok çocukla ilgili haberleri okuruz. Bu acı sonuç için önlem almayan anne babalar sonradan çok fazla dövünür, üzülür ve acı çekerler. İş işten geçtikten sonra yapılabilecek pek bir şey yoktur. İnsanlar nasıl esmer, sarışın olabileceği gibi psikolojik olarak da daha duyarlı, hassas, çabuk etkilenen insanlar vardır. Bunlar kişilik farklılıklarıdır. Yetişkin bir insanın intiharı bizleri çok fazla üzer. Ama bir çocuğun intihar etmiş olması daha acıdır.

Sevgili anne babalar karnesindeki kırık notlarını babasına veya ailesine nasıl göstereceğinden korkan pek çok çocuk vardır. Lütfen çocuklarınıza karnede kırık not olmasının hayatlarının sonu olmadığını anlatın. Çocuklarınızın kendine güveni kırık notlardan daha önemlidir. Bu notu sene sonunda düzeltebilir. Ama hayatını kaybeden bir  çocuğu bir daha geri getiremeyiz. Eğer bir zorluk varsa sertleşmeden, katı disiplin kurallarıyla çocuğun üzerinde baskı kurmadan bir psikologla görüşün. Bir psikologla görüşmek, bilgi almak ayıp değildir. Böyle bir bilgi almış olmanız sizin bir şey bilmediğiniz anlamına gelmez. Herkes kendi konusunu veya mesleğini iyi bilir. Siz de mühendis veya muhasebeci olarak mesleğinizi çok iyi bilirsiniz. Ama çocuk psikolojisi konusunda yetişmiş bir uzmandan bu alanda bilgi ve yardım almaktan lütfen çekinmeyin. Çocuklarımız her güzel şeye layıktırlar. Onlar için ne verirsek karşılığını mutlaka alırız.
Yazar: Uzman Psikolog Alanur ÖZALP

Kaynak: http://blog.classloom.com/tr/karne-donemi-psikolojisi/
Anahtar Kelimeler:
karne dönemi psikolojisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim