Öğretmen Diyarı

KALİTELİ VAKİT, ÇOCUĞUN AİLE BAĞLARINI GÜÇLENDİRİYOR
 Günümüzde çoğu anne ve babanın derdi aynı. Günlük koşturma telaşı içinde iş ve ev arasında mekik dokumak, günlük işlerin yoğunluğu ve zamansızlık içinde sıkışıp kalmak. Bu zamansızlık içinde ise çocuklara çok az ya da hiç vakit ayıramamak.

Hafta sonuna sıkıştırılmış, kısa zamanda birçok şey yapma kaygısıyla planlanmış etkinlikler, yoğun enerji ve efor ve sonunda kimseyi memnun edememenin verdiği hüsran duygusu. Hikaye çoğunlukla aynı fakat kahramanları farklı.

İlk Çocukluk Yıllarının Birlikte Geçirilmesi Çok Değerli
Çocuğun gelişiminde en önemli süreçlerinden biri olan sosyal gelişim süreci doğumdan hemen sonra başlar ve yaşamı boyunca devam eder. Fakat bu süreçler kişinin ilk çocukluk yıllarında yaşanan olaylar, ebeveyn etkileşim süreçlerinden daha fazla etkilenir. Bu yüzden çocuk ile özellikle ilk çocukluk yıllarında ki etkileşim çok daha önemlidir.

Bu etkileşimin özellikle çocukların duygularını düzenleme becerilerini yani duygusal dengenin sağlanması kişinin bir uyaran karşısında verdiği duygusal tepkileri uygun bir şekilde kontrol etme becerisinin gelişmesine katkı sağlar. Bu dengeyi nasıl kuracağını öğrenen çocuk sosyal ilişkilerinde daha sağlıklı karar veren, kendine güvenen, duygularının farkında olan ve onları önemseyen bireyler olma yolunda ilk adımı atar.

Aile ile geçirilen kaliteli vakit sadece aile bağlarını güçlendirmez. Ailesi ile doyurucu ilişkiler kuran çocuk bunu akran ilişkilerini yansıtır. Bu da sosyal yaşamda daha sağlıklı ilişkiler kurmasına neden olur.
Çocuk ile kaliteli zaman geçirmek ise onunla aynı ortam içinde bulunmak demek değildir. Bir arada, birlikte geçirilen zamandan keyif almak ve etkileşim içinde olmak kaliteli zaman geçirmeyi temsil eder. Kısacası an’da olmak ve onun keyfini birlikte çıkarmaktır. Alışveriş merkezlerinde saatlerce bir arada geçirilen zaman dilimin yüzde kaçında çocuğunuz ile temasta olduğunuzu düşünürsünüz? Kaliteli zaman ne alışveriş merkezlerinde, ne de televizyon izlerken, temizlik yaparken geçirilmez. Bu durumlarda kişiler birebir etkileşim içinde olmazlar.

Çocuğunuzla Kaliteli Vakit Geçirmenin Yolları
1. Hafta sonuna sıkıştırılmış birden fazla etkinlik planlamak yerine bir arada daha fazla etkileşim içinde kalabileceğiniz tek etkinlikler planlamanız hem sizi hem çocuğunuzu yormayacak gün sonunda yaşanan güzel duyguların keyfini sürmenize yardımcı olacaktır.

2. Gün içinde çocuğunuz ile kitap okumak ise, hem sizi günün stresinden ve yorgunluğundan uzaklaştıracak hem de çocuğunuz ile etkileşim içinde kalmanızı sağlayacaktır. Okuduğunuz kitap üzerine sohbet etmek, hem fikirlerini paylaşmak hem de aranızda ki bağın güçlenmesi için iyi bir fırsat olacaktır. Üstelik son yapılan bir araştırma sonucuna göre annenin çocuğuna kitap okuması çocuğun yüksek kelime bilgisine sahip olmasına neden olmaktadır.

3. Ailece tv izlemek yerine beraber herhangi bir oyun oynamanız hem eğlenceli vakit geçirmenizi hem de çocuğun bilişsel gelişimine katkı sağlamanıza sebep olacaktır.

4. Çocuk filmleri sadece eğlenceli vakit geçirmenizi sağlamaz. Onlar hakkında sohbet etmek hem zihinsel kapasitenin hem de sorgulama becerisinin gelişmesine katkı sağlar.

5. Çocuklarınızla beraber inşaa edin. Özellikle etkinlik sonlarında çıkan somut sonuç çocuğunuzu daha çok motive edecektir.

Unutmayın çocuklar birçok anı biriktirir. Sonra o anıları unutur. Fakat o anıların ne hissettirdiğini asla unutmazlar. Çocuklarınız ile güzel duygular biriktirebileceğiniz anılar yaşamanız dileğiyle…
Yazar: Psikolog Zeynep KAYA
Kısa Bağlantı : http://clss.link/1TgiDrF

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim