Öğretmen Diyarı

Kadın ve Erkek Öğretmen Sayıları

Türkiye'de 27 bin 197 ilkokulda çalışan 62 bin 933 öğretmenin 3 bin 620'sinin erkek, 59 bin 313'ünün kadın olduğu belirlendi. Avrupa Birliği (AB)'nde 12 ülkenin yer aldığı "Eğitim ve Cinsiyet (EDGE: Education and Gender)" projesinde, Türkiye'deki eğitimin cinsiyet temelli yapısı araştırıldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) tarafından yapılan araştırmada, merkez ve taşrada görev yapan 82 bin 978 yönetici eğitimciden sadece yüzde 11,9'u olan 9 bin 853'ünün kadınlardan oluştuğu ortaya çıktı.

İEÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık ve Lisans/Ön Lisans Programları Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nesrin Oruç Ertürk, proje kapsamında "İlköğretimin Kadınsallaşması" adlı bir çalışma yaptı. Araştırmada, kadın ve erkek öğretmenlerin öğrencilere yönelik oluşturduği rol modeller de dikkate alındı. Çalışma hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Ertürk, "Kadınsallaşma, eğitimde kimi koşullarda erkek öğrencilerin rol model konusunda sorun oluşturduğu gözükürken kimi koşullarda ailelerin, kız çocuklarını okutmalarına karşı oluşturdukları direnci kırmada büyük etken olarak dikkat çekiyor." dedi. 

 

Eğitimin en önemli rollerinden birini üstlenen öğretmenlerin sayılarında cinsiyet eşitliğinin öneminin vurgulanması gerektiğini kaydeden Ertürk, eğitimin her kademesinde ve bütün farklı alanlarında kadınların da olması gerektiğini belirtti. AB ve ABD'de eğitimin birçok alanlarında kadın öğretmen sayısının fazlalığının tartışma konusu olduğuna dikkat çekerek, "Artan kadın öğretmen sayısı, eğitimdeki erkek öğretmen rol modellerinin azalmasına ve hatta yok olmasına yol açmasıdır. Bunun sonucunda ise erkek öğrencilerin kendilerine örnek olarak alabilecekleri erkek öğretmen modelleri olmamaktır. Bu durum, öğrencilerin psikolojik ve fiziksel gelişimlerini, hatta eğitimsel başarılarını etkilemektedir." şeklinde konuştu. Bu durumun bazı kesimler tarafından olumlu algılandığına da işaret eden Nesrin Oruç Ertürk, kimi şartlarda ailelerin kız çocuklarını okutmalarına karşı oluşturdukları direnci, okuldaki öğretmenin kadın olması durumunda kırabildiklerini ifade etti

 

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim