Öğretmen Diyarı

İyi öğretmenden mükemmel öğretmene…

 

Bir öğretmen olarak öğrencilerimize neleri borçluyuz?

Öğretmen olabilmenin on sırrı nedir?

İyi bir öğretmenin özelliklerini düşündüğümüzde bu sorular zaman zaman aklımızdan geçmiştir. Julie DuNeen’in aşağıda sıraladığı  başarılı bir eğitimcinin özelliklerine bir göz atalım…

Bir öğrenciye kendisini okulda neyin başarıya ulaştırdığını sorduğunuzda tahmin edebileceğiniz gibi cevabı yeni kitaplar ya da edebiyat video serileri olmayacaktır. Çoğunlukla ‘Benden hiç vazgeçmeyen öğretmenim …..Bey/ Hanım’ cevabıdır duyacağımız.

Bir öğrencinin başarılı bir eğitimciden aldığı o eğitimcinin alanıylakişiliği arasında kurduğu bağlantı, konusuna karşı gösterdiği sabır ve ilhamdır. Başarıyı ölçmek zordur. Buna rağmen öğrenmeyi nicelemek için eğitimcilerin tekrar tekrar değerlendirmeler yaptığı günümüzde sorulması gereken ilk ve en önemli soru öğretmenlerin öğrencilere ulaşıp ulaşamadığıdır

Başarılı eğitimcilere ait 25 özelliği şu şekilde sıralandırabiliriz.

1. Net hedefler koyar.

İlk kez seyahat ettiğiniz bir bölgede doğru yolu nereden bilebilirsiniz? Tabi ki yol işaretleri ve bir de harita gerekli (Günümüzde GPS ) Eğitim dünyasında ise yol haritalarımız öğrencilerimiz için belirlediğimiz hedeflerdir. Planımız haritamız.

2. Ulaşacakları hedefi bilirler.

Öğretmenler çalışmalarının sonunda ulaşacakları noktayı büyük resmi görerek zor ve sıkıcı çalışmaların üstesinden gelirler, çünkü gözleri hep uzakta amaçladıkları yolun sonundadır.

3. Anında alınacak sonuçlar olmadan da yaşayabilirler.

Öğrenme, insan ilişkileri ve eğitim aynı bir bahçeyi ekmek gibidir. Büyümesi zaman ve emek ister.

4. Öğrencilerini dinlemeyi, gerektiğinde ne şekilde onları geri çevirmeleri gerektiğini bilirler.

Öğrencilerini dinlemeyen bir öğretmenin başarısız olacağı gibi sürekli öğrencilerini dinleyen ve bu şekilde hareket eden bir öğretmen de başarısız olacaktır. Her zaman dengeye ihtiyaç vardır.

5. Pozitif yaklaşıma sahiptir.

Negatif enerji yaratıcılığı öldürür, pozitiflik ise yaratıcılığı besler.

6. Öğrencilerinin başarılı olmasını beklerler.

Aynı anne babalarımızın yaptığı gibi… Öğrenciler kendilerine inanan, başarısızlıklarını makul şekilde karşılayan ve yapamadıklarını tekrar tekrar denemeleri için kendilerini yüreklendiren kişilere ihtiyaç duyarlar.

7. İyi bir mizah anlayışına sahiptir.

Mizah ve neşenin etkisi kalıcıdır. Ortamdaki stresi azaltır ve kişilere aynı şartlara farklı açılardan bakmalarını sağlar. 100 öğrenciye en çok sevdikleri öğretmeni sorun alacağınız sonuç %95 en komik ve espirili olandır.

8. Övgüyü doğru şekilde kullanırlar

Öğrenciler övgü ve cesaretlendirmeye ihtiyaç duyarlar, tabi ki doğru olanına.

9. Risk almayı bilirler.

Risk almak başarının en önemli parçalarındadır. Öğrenciler sizin öğretmen olarak sınıfta yeni yöntemler denediğinizi görmeye ihtiyaç duyarlar. Böylece size yakından izlerken başarısızlıkla nasıl başa çıktığınızı ne şekilde risk aldığınızı gözlemlerler.

10. Tutarlıdır.

Tutarlılık aynıya saplanıp kalmak değil, söylediğinizi yapmak demektir.

11. Düşünür ve yansıtıcıdır.

Başarılı öğretmenler uyguladıkları yöntemler, çalışmaları ve öğrencileri ile kurdukları iletişim üzerine düşünürler, Dönüşümlü düşünmek başarıyı arttırmak için gereklidir.

12. Kendi kendilerinin akıl hocalarıdır.

Akıl hocanız içinizdeki şu ses olabilir ‘ Bu düşüncen doğru,   hmm belki bir daha üzerine değinebilirsin…vb.’

13. Veliler ile iletişim kurarlar.

Veli öğretmen işbirliği öğrencilerin başarısında zorunludur.

14. İşlerini yapmaktan keyif alırlar.

İşini seven öğretmen hemen fark edilir. En karmaşık sayısal dersler bile sevgi enerjisiyle yaşam bulur.

15. Öğrencilerinin ihtiyaçlarını gözetirler.

Sınıflar yaşayan ve değişen canlı ortamlardır. Planlarınızda  sınıfın o günkü durumu ya da öğrencilerinizin katılımına değişiklikler yapabilirsiniz.

16. Sınıfta yeniliklere açıktır.

Hiç evinizden, odanızdan çok sıkıldığınız oldu mu? Değişim beyni heyecan ve maceraya sürükler. Sınıfınızda yapacağınız minik değişiklikler ile yeni bir hayatı dönem ortasında sınıfınızda soluyabilirsiniz.

17. Yeni yöntemler araştırmak için zaman ayırır.

İlerleyen teknoloji eğitimde yeni kaynaklar, yöntemler sunar. Öğrencilerin öğretmenlerin henüz denemediği teknolojik uygulamalarda uzmanlaştıkları şüphesiz. Teknolojiyi sınıfınıza sokmaya korkmayın.

18. Öğrencilerine duygusal destek verir.

Bazı günler vardır ki öğrenciler bilgiden çok duygusal desteğe ihtiyaç duyarlar. Öğrenciler öğretmene ihtiyaç duydukları kadar akıl hocalarına da ihtiyaç duyarlar.

19. Kendi bilmedikleri bilgi ile barışıktır.

Tüm cevaplar olmadan da rahat mısınız? İyi öğretmenler her şey kendilerine güzel bir kurdeleli bir pakette sunulmadığında da başarı ile çalışabilirler

20. Velileri tehtit olarak görmezler.

Ne yazık ki veliler ve öğretmenler zaman zaman birbirlerini iki ayrı taraf olarak görebilirler. Kendi bilgi ve becerilerine güvenen öğretmen velileri tehdit olarak görmez, yaptığı işten emindir.

21. Sınıf ortamını eğlenceli hale getirir.

Çok ciddi olmayın. Bazen eğlence hedefiniz olsun.

22. Bütünsel öğretirler.

Öğrenme bir anda olmaz. Depresyon, anksiyeteler, zihinsel stres öğrenme sürecini etkiler. eğer bir öğrenci  derste anne babasının boşanma sürecini düşünüyorsa en eğlenceli dersi yapsanız dahi kendisine ulaşamayabilirsiniz.

23. Her zaman öğrenirler.

İyi öğretmenler programlarında kendi öğrenme süreçleri için zaman ayırırlar. Zaman zaman öğrenci rolünü üstlenmek  öğrenme süreciyle ilgili bakış açısı kazandırır.

24. Çerçeveyi kırıp dışına çıkarlar.

Kendi çerçevemizi kendimiz kapatırız zaman zaman. Kötü bir deneyiminizden yola çıkarak ‘Hayır bunu bir daha asla yapmayacağım!’ dediğiniz durumlar olabilir. Acaba öğretme yöntemlerinizin etrafına sınırlar mı inşa ettiniz? İyi öğretmenler çerçeveyi ne zaman kıracaklarını bilirler.

25. Alanlarının uzmanıdır.

Öğren, öğren, öğren, asla durma. Başarılı öğretmenler meraklıdır.

Kaynak:

http://www.teachthought.com/teaching/25-things-successful-teachers-do-differently/

Çeviren: Nadin Aleksanyan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol