Öğretmen Diyarı

İYİ BİR İNSAN OLMAK

Sınıf yönetimi konusunda seminerler verdim, bazı üniversite hocalarımızdan seminerler aldım ve eğitimde şunu gördüm, yaşadım ve yaşandığını söylediler.

Sınıf yönetimi konusunda seminerler verdim, bazı üniversite hocalarımızdan seminerler aldım ve eğitimde şunu gördüm, yaşadım ve yaşandığını söylediler. İyi bir öğretmen; alanında en iyi, genel kültürü ve mesleki formasyonu yüksek öğretmen değildir. Bu öğretmen alanının, branşının ya da dersinin iyi bir öğretmendir ama başarılı olması söz konusu değildir. Çünkü en iyi öğretmen olmak bunların yanı sıra öğrencinin, çocuğun öğretmeni olmaktan geçer.

Bugünkü toplumumuzda da iyi bir insan; iyi bir Sünni, iyi bir Alevi, iyi bir Müslüman, iyi bir Hıristiyan, iyi bir Yahudi, iyi bir dindar, iyi bir ateist, iyi bir Türk, iyi bir Kürt, iyi bir Laz, iyi bir Çerkez,  iyi bir göçmen, iyi bir halk olmadan öncede iyi ahlaklı, güzel huylu iyi bir insan olmaktan geçer.

Çünkü iyi bir insan, iyi bir öğretmen gibi empati kurar, sorunları dinler, güler yüzlüdür,  iyi günde ve kötü günde eşinin, dostunun, arkadaşının ve gerektiğinde vatanının yanındadır. Bunu yaparken kişinin cinsiyetine, diline, dinine, ırkına, mezhebine bakmaz. Birlikte yaşadığı insanlar acılarda beraber ağlıyorsa, sevinçlerde birlikte gülüyorsa, aynı okullara gidiyorsa, beraber askerlik yapıyorsa ve birbirleri ile akrabalık bağı kurabiliyorsa o insan iyi bir insandır.

Bir öğrenci ya da insanla konuşmaya başlarken kafamızda onunla ilgili bir ön yargı, bir tabu varsa o öğrenci ya da insanla diyalog kurmamız, dersi, hayatı, demokrasiyi ya da insanların kardeş oldukları fikrini kabul ettiremeyiz. Bir bilim adamı “Ön yargıyı parçalamak atomu parçalamaktan zordur.” Demiş. Bize düşen ön yargılardan arınmak ve eş, dost, arkadaşlarımızla ya da diğer insanlarla ön yargısız, empati kurarak demokrat bir anlayışla ilişkiler kurmak ve çözüm yollarını üretmeye yardımcı olmaktır.

İnsan ailesini ve hangi dinden doğacağını seçemiyor. Irkını seçme şansıda yok. Ama bir ailesi, bir ırkı, bir mezhebi, bir siyasi görüşü var. Bazılarının inancıda olmayabilir. Ama biz insan olarak  birbirimizi anlamak ve sevmek zorundayız. En azından düşman değiliz. Olmamalıyız da.

 Hiç bir dinde  kalp kırmak yoktur. Kalbi yıkmak dünyayı yıkmak gibidir. Ölümü düşünmeli ve ölümün olduğu bir dünyada insanları sevmeli ve anlayışlı olmak gerekir. Ülkemiz ateşten bir çemberle sarılı iken bir ateşte içimize düştü. Güvenlik güçlerimiz terörle mücadele ederken bazı provokatörlerin kışkırtması ile bazı illerde Kürt vatandaşların işyerlerine, evlerine, bazı gazete ve dergiler ile siyasi parti binalarına saldırıların olduğunu görüyoruz.

Biz yüzyıllardır Sünni, Alevi, Hıristiyan, Yahudi,  dindar, ateist,  Türk, Kürt, Laz,  Çerkez,  göçmen ve halk olarak et ve tırnak gibiyiz. Böylede devam etmesi gerekir. Çünkü et tırnaktan ayrılmaz. Olayları, gelişmeleri at gözlüğü ile değil perspektif açıdan demokrat bir anlayışla ele almalı ve ona göre tavır sergilemeliyiz.

Demokratik tepkilerimizi gösterelim. Düşüncelerimizi sandığa yansıtalım. Ama kendimizi güvenlik güçlerinin yerine, siyasilerin yerine koymayalım. Bırakalım yasalar çerçevesinde herkes kendi işini yapsın. 
Biraz düşünelim. Bu durum kime yarıyor? Ülkeyi bölmeye çalışan, kirli emellerine ulaşmak isteyen iç ve dış güçlerin ekmeğine yağ sürülüyor böylece. Bu tuzağa düşmeden;  iyi bir Sünni, iyi bir Alevi, iyi bir Müslüman, iyi bir Hıristiyan, iyi bir Yahudi, iyi bir dindar, iyi bir ateist, iyi bir Türk, iyi bir Kürt, iyi bir Laz, iyi bir Çerkez,  iyi bir göçmen, iyi bir halk olmadan önce iyi ahlaklı, iyi huylu, iyi bir insan ve olmalı ve bu oyuna gelmemeliyiz.
                                                                                  Metin ÇANGA
                                                                                  Emekli Maarif Müfettişi
Kaynak: egitimajansi.com
Anahtar Kelimeler:
iyi insan olmak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim