Öğretmen Diyarı

İYİ ANNE-BABA OLMAK

Her ebeveyn çocuğunu iyi yetiştirmek, topluma yararlı bir miras bırakmak ister. Peki, ebeveynlerin kendilerini değerlendirdikleri iyi-kötü ebeveyn olmak ne demek? Nasıl iyi anne-baba olunur? Çocuk sahibi olmak geleceğe umutla bağlanmaktır, tabiatın mucizesine tanık olmaktır, topluma kendinden miras bırakmaktır. Her ebeveyn çocuğunu iyi yetiştirmek, görevini doğru yapmak ister. Zamanla değişen değer yargıları ve gelecek nesillerden beklentiler ile “iyi anne – baba” kavramını da değiştirmektedir. Üç nesil önce itaat eden çocuk yetiştirmek makbul sayılırken günümüzde kendini doğru ifade eden çocuk hedeflenmektedir.

DOĞRU ANNE-BABA OLMANIN ESKİMEYEN BİLİMSEL YÖNTEMLERİ VAR MIDIR? ÇOCUĞUNUZU TANIYIN!

Çocuk yetiştirmek için her çocuk için geçerli tek bir yöntem yoktur. Çocuğun karekterini tanıyarak ona uygun davranmak gerekir. Çocuğun duygusal gereksinimlerini anlayarak yöntem geliştiren aileler daha başarılı olmaktadır.

HER İSTEDİĞİNİ YAPMAYIN! 

Çocuğu kendine güvenen bir birey olarak yetiştirmek çok doğru bir hedeftir. Ancak güvenli çocuk, kural tanımaz, başkalarının haklarına saygı göstermeyen, her istediği kabul gören çocuk demek değildir. Anne- baba olarak göreviniz, çocuğa doğru ve yanlışı, bireyin özgürlüklerinin çerçevesini, toplumsal yaşam kurallarını öğretmektir.

ESPİRİLİ VE ŞAKACI OLUN

Bilimsel çalışmalar şakacı, eğlenceli, taklitler yapan ebeveynlerin çocuklarının yaratıcı, arkadaş canlısı, ve stresse dayanıklı olduğunu göstermiştir. Anne-baba olumsuz duygulanımlar ile çocuğuna yaklaştığında, çocuk yuvada hırçın ve saldırgan olmaktadır. Beş yaşında saldırgan olan bireyler daha sonraki yaşlarda da bu tutumunu devam ettirmektedirler. Öfkeli ebeveyn ile öfkeli çocuk arasındaki kısır döngü mutlaka kırılmalıdır.

KENDİNİZE İYİ DAVRANIN, ANLAYIŞ GÖSTERİN

Sorunlar ile karşılaştığınızda, duygularınızı dinlemek, çözümü kendi kendinize tartışmak size güçlü kılar. Duyguları bastırmak, sıkıtılar yokmuş gibi davranmak işinizi zorlaştırır. Çocuk yetiştirirken yaşadığınız sorunları açık yüreklilikle irdeleyin. Bu davranışınız çocuk için de bir örnek oluşturacaktır.

EŞİNİZLE SICAK İLİŞKİNİZİ KORUYUN! 

Bebek doğduktan sonra anne ve baba arasındaki yakın ilişki gevşemekte, çoğu zaman anne-çocuk ilişkisi ön plana çıkmaktadır. Aile içinde uzun dönemde gerilim nedeni olan bu durum, çocukta da uyku bozukluğu yaratmaktadır. Bilimsel bir araştırma 9 aylıkken aile içinde gerginlik yaşayan bir çocuğun 18 aylıkken bile uykusuzluk çektiğini göstermiştir.

DEPRESYONDAYSANIZ YARDIM ALIN

Depresyondaki annelerin çocukta stressi arttırdığı saptanmıştır. Stress ile başa çıkmakta zorlanıyorsanızYazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/psikoloji/iyi-anne-baba-olmak_21101.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-21101?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Anahtar Kelimeler:
iyi anne baba olmak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim