Öğretmen Diyarı

İnternet Ve Öğrenciler

  Çağımızın en güçlü kitle iletişim kaynaklarından biri olan bilgisayarlar ve yaşamımıza birden bire giren internet, bugün bilgilenme, işlem yürütme, haberleşme, eğitim ve eğlence fonksiyonlarıyla hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Hızla yaygınlaşan internet kullanımı öğrencilerimizi olumsuz yönde etkileyen kontrolsüz bir güç halini alırken, teknolojinin gelişmesine paralel olarak cep telefonlarına yansıtılan internet ortamları öğrencileri tamamen çember içinde bırakmıştır.  Öğrenci velileri tarafından haklı olarak internetin öğrencilere zararı olsa okullarda öğrencilere internet üzerinden yapılması gereken ödevleri öğretmenleri vermez yorumunu yapılır. Saygıdeğer veliler; internet öğrencilere tamamen olumsuz etkileyen bir araç olarak nitelendirmeyip! İnternetin öğrencilerde takip edilmediğinde kontrolsüz bir araç olabileceğini belirtmek isterim. Evinde internet erişim imkânı bulamayan birçok öğrenci direk internet kafelere yöneliyor.  Yapılan bir istatistikte İnternet salonları gençlerin yetişmesindeki etkileri sorulmuş ve % 83’ü olumsuz görüş belirtmiştir. Yani internet salonları gençlerin ve çocukların yetişmesinde ve eğitiminde olumlu etkiler bırakmadığı, onları şiddete ve kontrolsüzlüğe ittiği sonucu çıkmıştır. Türkiye internet salonu sayısında 5. sıradadır. Hemen her köşede bir internet salonu bulmak mümkündür. Sayının kontrolsüzce artması ve denetim eksikliği kalitesizliği de beraberinde getirmiştir. Hal böyle olunca maddi imkânı olan veliler öğrencileri internet salonu takılmasın niyetiyle evlerine bilgisayar alarak interneti evine taşımıştır.

Aynı zamanda doğru kullanıldığında İnternetin, öğrencilerin eğitiminde büyük yararları olduğu gerçektir. Özellikle ödev yaparken, yeni bir konunun araştırmasını yaparken büyük kolaylıklar getirmektedir.

Cep telefonu, bilgisayar, internetti derken teknoloji kendimizde bir parça olarak benimsemekteyiz. Madem teknoloji bir parçamız kesip atamayız ama öğrencilere amacına uygun olarak kullanmayı nasıl başarabiliriz?

1-Bilgisayarı, ailenin birlikte oturduğu bir ortama kurun ve internette çocuklarınızla birlikte dolaşın kesinlikle ders çalışma odasına kurmayın.

2-Çocuklarınıza internet üzerinde baskı kurmayın fakat kontrolün sizde olduğunu benimsetin.

İnternette tanımadıkları kişilerle iletişime geçmemeleri gerektiğini hissettirin.

3-Focebook, twitter gibi paylaşım sitelerinde dolaşan çocukların tanımadıkları kişileri arkadaş olarak eklememeyi, öğrenciye yakışmayan paylaşımları yapmamayı, kod isim kullanmamayı anlatın ve en önemlisi size yakışan bir öğrenci profili (sayfası) olması gerektiğini öğretin.

İnternet paketinizi yasaklı sitelere kapattırarak kontrolü elinize alabileceğinizi düşünmeyin.

4-Öğrenciye kesinlikle internet özelliği olan cep telefonu almayın kullanmasına müsaade etmeyin.

5-Öğrencilerinize cep telefonu üzerinden mesaj paketi oluşturmasına müsaade etmeyin.

6-Öğrenciye aldığınız cep telefonu hattını kendi üzerinize alın ve kontrolünü kolaylaştırın.

7-Öğrenci eve geldiğinde rahatlıkla cep telefonunu ailenin kullandığı sehpanın üzerine bırakmasını sağlayın evin içinde uzun süre elinde tutarak mesaj atmasına müsaade etmeyin.

8-Çocuklarınızın arkadaşlarıyla tanışın ve onlarla zaman geçirin.

 

Zafer BAŞA

 

zafercdd@hotmail.com

Anahtar Kelimeler:
internet öğrenciler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim