Öğretmen Diyarı

İnternet Güvenliği İçin Ebeveynlere 4 İpucu

Çocuklar teknoloji ile artık çok erken yaşta tanışıyor. Bu durum pek çok ebeveyn için sorun yaratıyor. Ebeveynler çocuklarının ne yaptıkları, neyi izledikleri ve bu durumla nasıl başa çıkacakları konusunda kendilerini rahatsız ve bazen çaresiz hissediyor. Eset uzmanları, internet güvenliğinde 4 önemli ipucunu ailelerle paylaştı.

İnternet ve ilgili teknolojilerle tanışın

Kimse sizden bu konularda uzmanlık seviyesinde bilgi beklememektedir. Önemli olan ne konuştuğunuzu bilmeniz, araçları anlamanız, çocuklarınızın yaşı için popüler olan internet sitelerini öğrenmeniz ve online olarak karşılaşılabilecek bazı risklerden haberdar olmanızdır. İster oyuncuların karşılaştığı tehditler hakkında bilgi edinin ya da gençler arasında popüler olan sosyal medya ile tanışın, edindiğiniz her bilgi size yardımcı olacaktır.

Çocuklarınıza online güvende kalmayı mümkün olduğu kadar erken tanıtın

Bazı ebeveynler teknolojiyi ve interneti tanıtmada erken yaşlarda daha temkinli olabilirler. Fakat ne kadar uzun süre bu durumu kontrol altına alırsanız, çocuklarınızın gördüğü ve yaptığı şeyler ile ilgili kendinizi daha rahat hissedersiniz. Çocukları siber suçluların önüne atmadan önce, bu konular hakkında nazik ve kapsamlı bilgi vermeye değer.

Sosyal medya ve gizlilik konusunu önemseyin

Bu alan, zorbalığı dengeleme konusundaki en zor alanlardan biridir. Çocuklarınıza sosyal medya üzerinden paylaştıkları kişisel bilgilerin neden limitli olması gerektiğini öğretin. Çünkü asıl gönderi silinse bile bu bilgiler çok kolay bir şekilde kopyalanabilir ve tekrar paylaşılabilir.

Bütün mobil cihazlarınızın koruma altında ve güvende olduğuna emin olun

Eskiden ortalama bir ailenin tek bir sabit internet erişim noktası vardı. Bu durum radikal şekilde değişti. Artık akıllı telefonlardan tabletlere, dizüstü bilgisayarlardan akıllı televizyonlara ve hatta oyun konsolları da dahil olmak üzere birçok internet dostu ve taşınabilir cihaz ile internet erişimi sağlanmaktadır.

Bu şartlarda, sürekli olarak gözünüzün çocuklarınızın üzerinde olması oldukça zordur. O nedenle, çocuklar evde olmasa bile onların online aktivitelerini gözlemlemek ve kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak için desteğe ihtiyacınız vardır. Örneğin ebeveyn kontrolü uygulamaları ile bu mümkün olabilir. Bu teknoloji, ebeveynlerin çocukları akıllı telefon ve tablet gibi karmaşık dijital cihazları kullanırken can yeleği sahibi olmalarına izin verir. Ayrıca, bu uygulamalar, pahalı uygulamaları indirirken engellenmelerini sağlar.

Yazar: Classloom Blog İçerik Ekib

Kısa Bağlantı :  http://clss.link/1Qw1sXO

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim