Öğretmen Diyarı

İlkokul çocukları ailelerinden şikayetçi!

Ebeveynlerin büyük kısmı sosyal medyada saatler geçiyor. Peki yarının büyükleri çocuklarımız, anne ve babalarının sosyal medyaya olan düşkünlüğü için ne diyor?

Günümüzde sosyal medyanın gücü ve hayatımızda kapladığı zaman inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. Ebeveynlerin büyük kısmı sosyal medyada saatler geçiyor. Peki yarının büyükleri çocuklarımız, anne ve babalarının sosyal medyaya olan düşkünlüğü için ne diyor?

 Çocuklar, anne ve babalarının akıllı telefonları elinden düşürmemesinden yakınıyor.

 

 Eğitimde 23 yıllık tecrübeye sahip Oğuzkaan Eğitim Kurumları’nın, ilkokul öğrencilerine yönelik yaptığı bir anket çalışması çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.  Öğrencilere, okul sonrası aileleri ile ilgili nasıl vakit geçirdikleri ve nasıl vakit geçirmek istersiniz sorusu yöneltildi. İlkokul öğrencilerinin verdiği yanıtlar, eğitimciler kadar aileleri de şaşırttı. İşte öğrencilerin kaleminden yanıtlar;

 

İlkokul öğrencisi;

“Ben ailemle aile oyunları oynamak istiyorum ve oyun günlerimizin olmasını istiyorum. Ama canları sıkılıyor oynamak istemiyorlar. Eline tablet, bilgisayar ve telefon alıyorlar”

İlkokul öğrencisi:

“Ailemle daha fazla vakit geçirmek istiyorum.  Mesela telefona bakmaları yerine sohbet etmek istiyorum. Oyunlar oynayıp babaannemle ile anneanneme gitmek istiyorum. Hoplayıp zıplamak istiyorum ve ailemiz şu telefonları bırakıp bir dakika bile olsun bizimle ilgilensinler”

İlkokul öğrencisi:

 

“Ben ailemle tablet veya telefon yerine onlarla kutu oyun tarzı oyunlar oynamak istiyorum”

İlkokul öğrencisi:

 

“Ben eve gidince yemek yiyorum sonra da salona gidip dinleniyorum. Evde 1 saat televizyon izliyorum ama ben 2 saat izlemek istiyorum. Ben annemle daha çok vakit geçirmek istiyorum”

 

İlkokul öğrencisi:

 

“Ailemle oyun oynamak, ders çalışmak istiyorum”

 

Oğuzkaan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, ‘Çocukların dünyası sadece ailelerinden gördükleri ile sınırlıdır. Ailedeki bireyler nasıl davranıyorsa ,nasıl öfkeleniyorsa ve sevgisini nasıl ifade ediyorsa, çocuk da demek ki bu şekilde yemek yenir, böyle öfkelenilir ve böyle sevgi gösterilir diye düşünerek kendini şekillendirir. Yaptığımız araştırmanın sonucunda öğrencilerimizin ailelerinin büyük kısmının teknolojik aletlerle yoğun zaman geçirdiğini görüyoruz. Biz eğitimciler çocuklarımıza akademik bilgi yüklerken, onları akademik bilgiye götürecek alışkanlıkları kazandırmak daha doğru olmaz mı? Ebeveyn olarak onlara doğru örnek oluyor muyuz? Diye kendimizi sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum.’’ Dedi. Hatice Yılmaz ayrıca ‘Biz Oğuzkaan Eğitim Kurumları çatısı altında çocuklarımıza akademik eğitimin yanında onların sağlıklı birer birey olarak yetişmeleri için her çocuğumuzla birebir duygusal bağ kurarak, onların hepsinin farklı kişilikte bireyler olduğunun farkına vararak yönlendirmeler yapıyor sosyal ve mutlu bireyler olmaları için çalışıyoruz. Bu amaçla, veli ve öğrencilerimizin birlikte katıldığı toplantılar düzenleyerek, çocukların duygularını velilerimizin de anlamalarını sağladık.  Bizim çocukluğumuzda yükümüz şuan ki çocukların yükü kadar ağır değildi. Biz bu kadar zorunluluklara sahip değildik,  gelin onların yükünü hep birlikte onlara örnek olarak hafifletelim” dedi.

 

rotahaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim