Öğretmen Diyarı

İlk Okul Çocuklarına Bilgisayar Programı Yazmayı Öğretmek

 

İlk aşamada çocuklar basit programlar yazmayı, yazdıkları programlardaki hataları ayıklamayı ve “teknolojiyi güvenli ve saygılı kullanmayı” öğrenecekler. Algoritmaları, bu algoritmaların dijital aygıtlarda programlara uyarlanmasını ve bu programların net komutlarla çalıştığını da öğrenecekler.

İkinci önemli aşamada ise, öğrenciler belirli amaçlara yönelik programlar tasarlamayı ve yazmayı öğrenecekler. Bu programların bir kısmı fiziksel olarak hareket ettirilebilen araçlar için olacak. Öğrenmeleri gereken bir başka şey de bilgisayar ağları ve algoritmalardaki hataları ayıklayıp düzeltmek için algoritmaları anlamak olacak.

Öğrenciler ikinci sınıfa geçtiklerinde, üçüncü aşama başlayacak. Öğrenciler programcılığın mantığını kavramalarını sağlayacak olan Boolean mantık sistemini öğrenecek. Farklı yazılım ve donanım elementlerinin nasıl bir sistem oluşturduğunu ve birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını anlayacak.

Dördüncü aşama daha serbest. Ders içeriği öğretmenin bilgisi ve öğrencilerin ilgi alanlarına göre daha özgürce biçimlenecek. Bu aşamadan itibaren öğrenciler ilgi alanlarına gelecekteki kariyerlerini şekillendirmeye başlayacak.

Bu bir evrim değil. Bilgisayar eğitiminde devasa bir devrim. Şimdiye kadar bilgisayar eğitim dendiğinde akla büyük oranda Microsoft Office programlarının öğretilmesi geliyordu. Şu anda İlgiltere bu alanda gerçek bir devrim gerçekleştiriyor. Garip olansa, kimsenin bunun farkında olmaması.

2014-15 müfredatı Temmuz ayında Eğitim Bakanı Michael Gove tarafından açıklandı. Michael Gove “İlk defa çocuklar program yazmayı öğrenecek. Bu durum eğitimde seviyemizi yükseltecek ve bizi uluslararası ölçekte daha rekabetçi kılacaktır.

O zamandan beri Milli Eğitim Bakanlığı ve Okulda Bilgisayar Programcılığı (CAS) grubu CodeCademy gibi pek çok kuruluşla birlikte İngiltere’de pilot okullardaki öğretmen ve öğrencilere kaynak sağlamak üzere çalışıyor. Pyton, PHP, JavaScript, Ruby gibi program dilleri için ücretsiz eğitimler veriliyor.

 

“HTML gibi temel konularda internet üzerinden sayısız kaynağa ulaşılabilir. Ama diğer program dillerini bilmeye gelince avantajlı konuma geçiyoruz. Hazırladığımız online platform tertemiz ve son birkaç yıldır milyonlarca insan bu platformu kaynak olarak kullanıyor.”

CodeCademy şimdi aynı sitenin erişime açık ikinci bir versiyonu üzerinde çalışıyor. Böylece okullar ve öğretmenler siteye kaydolup bilgilerden yararlanabilecekler. Aynı ara yüzü kullanarak çocuklar da siteye girebilecek ve derste geri kaldıkları bölümleri çalışıp anlama imkanı bulabilecekler. Bu versiyon geçtiğimiz yıl öğretmenlere kendi ödevlerini ve sınavlarını hazırlama imkanı verecek şekilde geliştirildi.

“Bu ikinci versiyonda asıl gösterdiğimiz nelerin mümkün olduğunu göstermek. Şu anda sitenin içeriğinde ilk iki yıl neler yapılabileceği var. Ama öğretmenler ve öğrenciler sistemi ilerletebilir ve bunu başka öğretmen ve öğrencilerle paylaşabilir. Nasılsa Amerika’yı tekrar tekrar keşfetmenin bir anlamı yok.” diyor Lee. Bakanlık da eğitimcilerin bu çabalarını destekleyecek adımlar atıyor.”

“Hükümetin merkezi bir çözüme gitmemiş olmasının asıl nedeni, üstün yetenekli bireylerin yaratıcı gücüne ket vurmamak. Onlar sayesinde en iyi uygulamaların ne olduğunu herkes öğrenebilecek.”

Bazı okullar CodeCademy programının pilot uygulamasına başladı. Böylece sistemin nasıl çalıştığı ve geliştirebileceği hakkında fikir sahibi oldular. Londra’daki Snowsfields İlk Okulu 2013 yazından beri programı, diğer çocuklara yıl boyunca öğretmek üzere öğrenecek olan çocuklar için bu programı kullanıyor.

“İlk önce kendi okulumuzun dijital yöneticileriyle çalıştık. Platformu erişimi kolay hale getirmek için çocukların görüşlerini aldık. Buradan yola çıkarak altı yaşındaki çocukların hala HTML gibi metin bazlı diller yerine görsel verilerle öğrenmeyi tercih ettiklerini anladık. “ diyor okulun bilgi işlem koordinatörü Matt Rogers.

Rogers’ın söylediğine göre çocuklar HTML dilini başta çok kafa karıştırıcı bulmuşlar. Biçime dair en basit kuralları bile anlamakta zorlanmışlar. Ama zamanla çocuklar daha kolay öğrenmeye ve HTML’nin ne kadar çok yararı olabileceğine inanmaya başlamışlar.

“Okul, CodeCademy desteğiyle her yaştan çocuğu program dillerine alıştırma çabamızı onaylıyor. Eğiticimciler bile aynı dersleri çalışarak çocuklara bu konuları nasıl daha iyi öğretebileceklerine dair teknikler geliştirmeye çalışıyor.

Cirencester’daki Rendcomb Koleji öğrencileri de CodeCademy programını web sayfaları tasarlamak ve JavaScript kullanarak karmaşık ve interaktif yazılımlar programlamak için kullanıyor.

“Daha ileri düzeydeki öğrenciler bildiklerini ileri düzey matematik ve HTML5 kullanarak İngiltere’nin ilham veren oyunlar geliştirme programı uyarınca, bilgisayar oyunları yazmak için kullanıyor. Hem konunun farklı boyutlarını görebilme fırsatı bulan hem de kendi kendilerini geliştirme fırsatı bulan öğrenciler bu uygulamayı çok sevdi.” Diyor kolejin bilgi-işlem sorumlusu Jonathan Torbit.

“Aynı yaştaki bir öğrenciden şimdiye kadar beklediğimizden çok fazla özgürlük veriyoruz. Kendi kendilerini geliştirmelerinin önü açılıyor. Kendilerini zorlamaktan zevk alıyorlar.”

Bazı okullar yarışın ön saflarını tutmak için çaba gösterirken, çoğunluk yeni akademik yılla birlikte başlayan programlama müfredatı karşısında şaşkınlığa kapılmış durumda. Öğretmenlerini pek çoğunun yeniden eğitim alması gerekecek. Bazı okulların ise müfredatı uygulamak için gerekli altyapıyı sağlamak için mücadele etmesi gerekecek.

Uyum sağlamak biraz zaman alacaktır. Ama şüphesiz bu çabaların karşılığı alınacak. Bundan sonraki nesiller dijital dilleri kendi anadilleri gibi kullanabilecekler. Dijital kaynakların sadece tüketicisi değil yaratıcısı da olabilecekler. İngiltere geleceğin dijital lideri olmak için bu fırsatı değerlendiriyor.

EĞİTİMPEDİA

 

Sophie Curtis

Bu yazı Likya Danışmanlık tarafından desteklenmektedir.

\"\"

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/journalists/sophie-curtis/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol