Öğretmen Diyarı

İlk Kez Öğretmenliğe Başlarken Öğrencilere Nasıl Yaklaşılmalı ?

 

 Bize okulda alan bilgisi oldukça iyi düzeyde verilmişti ancak ilk sınıfa girdiğimizde öğrenciyi nasıl kendimize bağlayacağımızı (ilk izlenim çok önemli, öğrenci ilk birkaç dakikada sizi ciddiye alırsa sonrası kolay) kimse söylememişti. Üstelik de  öğretmenliğe başlayacağınız ilk yılda  bir sürü fiziksel faktör (genç görünüm, elini kolunu nereye koyacağını bilememe, sesinizin titremesi gibi)  sizin aleyhinizde iken.

 

Ben yıllar içinde hem kendimde hem de çevremdeki arkadaşlarımda gözlemlediğim ilk yılın verdiği tecrübesizliğe rağmen yapılacak basit ama etkili şeyler var. Paylaşmak istiyorum..

 

İlk Gün Öğrencilerinizle ilk karşılaştığınızda;

 

Eğer bir sınıfınız olacaksa sınıfı önceden düzenleyin (oturma planı yapın)

Öğrencilerinizi kapıda karşılayın, ve tek tek el sıkışın (çok değişik gelebilir ama deneyin yararını göreceksiniz)

Kendinizi tanıtın, dürüst olun ancak öğrencilerin sizi manipule etmelerine izin vermeyin

Öğrencilerinizi tanıyın, ama sadece ad soyadın ötesinde kendileri ile ilgili önemli buldukları bir özelliklerini öğrenin. İsimler ve onlarla ilgili aklınızda kalabilecek küçücük bir detay sonradan o öğrenci ile ilişkinizin olumlu gelişmesine katkısı olacaktır.

İlk derste sınıf kuralları ve katı yaptırımlardan bahsetmek bu işe yeni başlayanlar için bir deavantaja dönüşebilir.

İlk Hafta:

 

Mutlaka öğrencilere isimleri ile hitap edin,

Konuşurken öğrencilerinizle göz teması kurun,

(Mutlaka) sınıf içinde dolaşın ve öğrenci ile onun yadırgamayacağı şekilde bedensel temas kurun, (Bazı öğrenciler kendilerine dokunulmasından çok rahatsız olurlar, bunu öncelikle test edin)

Sınıfta lider görünümlü birkaç öğrenci ile hızlıca ders dışında iletişim kurup sempatisini kazanmaya çalışın. Sınıf içinde sizin genele ulaşmanızda yardımcı olacaktır,

Öğrencilerinizin söylediklerini gerçekten dinleyin, öğrenciler bunu çok iyi anlarlar,

Sınıf ortamında mümkün olduğunca çatışma oluşturabilecek ikili diyologlara girmeyin, özellikle ilk zamanlar bu diyologların sizin lehinize sonuçlanması çok zor. Öğrenci ile paylaşacaklarınızı ders öncesi ya da sonrası bireysel olarak paylaşın (öğrenci onun mahremiyetine önem verdiğinizi hisseder).

İlk aklıma gelenler bunlar..Tabii bunlar hep öğrenci ile en başta olumlu bir iletişim kurmanın ipuçları.. Bununla birlikte dersinizi planlama şekliniz ve öğrenciye bilgiyi sunuş şekliniz de elbetteki çok önemli, bu konuya ileride değineceğim ama şimdilik önerebileceğim, eğer okulunuzda tek öğretmen değilseniz mutlaka diğer öğretmenlerle mümkünse size daha yakın gelen bir öğretmenle birlikte çalışın. Konuları ne kadar iyi bilseniz de öğrenciye etkin bir şekilde verilmesi tecrübe ile gelişen beceridir, bence bu konuda yardımlaşmak en doğru şeydir. 

 

Eğer sorusu olan ya da bu konuda eklemek isteyenler varsa memnun olurum..

 

Mesleğe yeni başlayacak olan tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum ve ülkemizin birçok sorununun yegane çözümü olduğunu düşündüğüm eğitim alanında bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi vaktim oldukça ve becerebildiğim ölçüde sizlerle payşalacağım..

 

Yeni başlayanlar için aşağıdaki kitabı önerebilirim..

 

“The First Days of School by Harry K. Wong & Rosemary T. Wong”  Harry K. Wong Publications

 

ayseulker.wordpress.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim