Öğretmen Diyarı

İhtiyaç yoksa neden ücretli çalıştırıyorsunuz?

Ben bir tarih öğretmeniyim demeyi canı gönülden ve gururla söylemeyi çok isterdim. Ancak ne yazık ki söyleyemiyorum. İlköğretim, lise derken mezun olmuştum. ÖSS sınavına gireceğim sene sorular çalınmıştı (1999). Sınav iptal olmuştu, ben ise yeni sınava çok fazla çalışmadım ve açıkta kaldım. Nihayet çeşitli (konfeksiyon, matbaa, kuyumcu, deri mont ) işlerde 3 yıl kadar çalıştıktan sonra hep isteğim olan öğretmenlik mesleğini yapmak istiyordum.  Sonunda zor şartlar altında dershaneye gidebildim. O sene Gazi Osman Paşa üniversitesi tarih bölümünü kazandım. Ham puanım iyi sayılırdı. Ama maalesef okuldan iyi puan gelmedi. 

Son sınıfta iken üniversite de yüksek lisans yapmaya karar verdim. Ama o yıl İngilizce yeterlilik istediler ve yapamadım. Bende formasyon alarak öğretmenlik yapmaya karar verdim. Bir sene sonunda formasyonu aldım KPSS’ye girdim. O sene KPSS’nin soru tarzı değişti ve ben maalesef iyi bir puan alamadım. Gerçi alsam da tarih öğretmenlerine o sene de verilen kadro 300 küsur civarındaydı. Yani ilk 300 kişi içine girebilmek için herhalde fule yakın bir puan almalıydım.

2009’da da olmadı, 2010’da da kopyacılar işbaşındaydı yine olmadı. 2011 ve 2012 sınavlarında da maalesef kontenjan fazla olmadığı için yine olmadı. 2013 de alan sınavı geldi. 825. Sırada idim. Biraz umutlanmıştım ama kontenjan 413’tü galiba yine olmadı. Şubat’ta da alım oldu bu sefer 250 kişi aldılar ve önümde 250 kişi kalmıştı. Yani yine olmadı.

Beni çok üzen 77 puan ile diğer sözel bölümlerin hepsinden hatta matematik, fen bilgisi öğretmenliği gibi bölümlerden bile atanabilirken tarih öğretmeni olduğumuz için atanamıyorduk maalesef. Bu sene de geçen seneki puanı aldık ve bekliyoruz. Bakalım hayırlısı Allah’tan. Benim anlamadığım tarih öğretmeni ihtiyacı yok diyorlar. Ben 2008’den beri ücretli öğretmenlik yapmaktayım ve her yılda rahatça iş bulabilmekteyim. Ayrıca benim çok tarih öğretmeni arkadaşım var ücretli çalışan. Madem ihtiyaç yok her sene neden ücretli tarih öğretmeni arıyorsunuz.

Tabi bu geçen yıllarda çok fazla sorularda soruldu bana;

“Sınav ne oldu? Kaç puan aldın? 40.000 kişi alıyorlar sen nasıl atanamıyorsun, düğün yapmıyor musun? Yaşın kaç oldu artık, senden kaç yaş küçükler evlendi çocuk çocuğa karıştı…”

Yıllardır muhatap oluyorum. Artık yetkilerde bu işe el atmalı bize de sahip çıkmalı. Biz de bu vatanın evladıyız. Bize de sahip çıkılsın artık. Bu sene her sene olduğu gibi 300 değil 3000 atama istiyoruz. Daha anlatılacak çok şey var ama bu kadar şey kafi olur herhalde saygılarımla…


genckalemler.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim