Öğretmen Diyarı

Her şey bir öğretmenin gülümsemesiyle başlar (mı?)

 

Bu cümleleri bir reklâmdan ödünç aldım.

Ziyarete gittiğim bir okul müdürünün odasındaki panoda gözüme şu satırlar takıldı:   

“Öğrencilerin en çok sevdiği öğretmen onlara çok şey öğreten öğretmen değildir, onları adam yerine koyup yüreğine dokunabilen bir öğretmendir. Öğrenci sevdiği öğretmenin dersini daha kolay öğrenir. Sevmediği öğretmenin öğrettiklerini ise sadece sınıfı geçmeye mecbur olduğu için öğrenir. İyi bir öğretmen çok şey öğreten öğretmen değildir. Öğretirken çok iyi hissettiren öğretmendir.”

Birinci paragrafta “selâm verir” diyor ilgili, ama şu an okullarımızın kaçında “selâmünaleyküm” deme şansımız var ki? Maalesef selâmın yerini “günaydın” kelimesi aldı. İmanın altı şartı yerine ikame edilmeye çalışılan altı ok gibi.

Bu laik-çağdaş giyimli bayan öğretmenlerin gülümsemesi acaba rahmanî mi, şeytanî mi (laiklik adına mı)?

Şu an öğretmenlerin ne kadarı kılık kıyafet yönetmenliğine uyuyor ya da geleneksel giyim tarzına uyuyorlar!

Başı açık bayan öğretmenlerin hemen hemen % 100’ü “tayt” denilen, Allah ve Resülünün yasakladığı acayip bir kıyafeti bütün zerreleri ile benimseyerek giyiyorlar. Giymeyenlere de mahalle baskısı yapıyorlar. Hal ve hareketleri ile.

Bu afet (salgın) çocukları da etki altına (kapsama alanına) çok çabuk alıyor. Kız öğrenciler bayan öğretmenler gibi giyinmek istiyorlar. Erkek öğretmenler ve öğrenciler bu gayri İslâmî kıyafetten çok zarar görüyor. Bizim hakkımızı hukukumuzu çiğniyorlar.

Yiyeceklerin haramı olduğu gibi giyeceklerinde haramları var diyor, Peygamber Efendimiz (asm).

O ölçüde şu: “Dar, şeffaf ve kısa” olmayacak nisa giysileri. İHL öğrencileri arasında bile çığ gibi yayılırsa artık gerisini siz düşünün. Çok  korkuyorum. Rabbimin merhametine sığınıyorum. Bu istenmeyen şekilde giyinen taife-i nisaların giyimleri yüzünden büyük bir deprem veya başka bir felâket insanlığın veya memleketimizin başına gelmesinden. Yoksa memleketimizdeki Müslümanlar arasına ekilen bu fitne-kin tohumları bu edep sınırlarını zorlayan bayanların giyimleri yüzünden mi?

Çare mi? Tahkiki iman derslerini bize kazandıran Risale-i Nurların en kısa zamanda okullarda ders kitabı olarak, çok acil kaydı ile okutulmaya başlanmasıdır.

Tahkiki iman dersi demek meselelere mana-yı harfi ile bakmak demektir. Asıl failin Allah (cc) olduğunu öğretmemiz gerekiyor. Değilse bir nesil heba olacak gibi.

İşte o zaman toplumda görülen kadına şiddet, ahlâksızlık, anne-babaya isyan, doyumsuzluk, şükürsüzlük gibi kavramlar yerini İslâmî değerlere bırakacak inşallah. 

İdarecilerden beklediğimiz budur...

yeniasya.com.tr


Erdoğan AKDEMİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim