Öğretmen Diyarı

HER KÜTÜPHANEDE OLMASI GEREKEN 15 ESER
 Yazar: Classloom Blog İçerik Ekibi

Bazısı klasik, bazısı henüz klasik olmak için çok yeni. Bazısı ise geçtiğimiz yüzyılın en önemli eserleri, günümüzü derinden etkileyen, filmi vizyonları sallayan, oyunları kapalı gişe oynayan yapıtlar. Ortak özellikleri ise okuduğunuzda hayatınızın gidişatını değiştirebilecek nitelikte olmaları. Aşk, savaş, günlük yaşam, geçmiş, gelecek, ütopik ve distopik dünyalar. Hepsi ayrı ayrı ve bir arada okuduğunuzda size rehberlik edecek ve asla pişman olmayacağınız yapıtlar.

Algernon’a Çiçekler – Daniel Keyes

algemon_kitap

Hikayenin kahramanı yetişkin bir kişidir. Zekası ortalamanın oldukça altındadır. Zekasını artırmak amacıyla beyninden özel bir deneysel ameliyat geçiren Charlie kendi yazdığı ilerleme raporlarıyla takip edilmektedir. ilk raporlar son derece çocuksu ve imla hatalarıyla doludur. beynindeki gelişmeye paralel olarak okuması yazması ve konuşmaları zamanla gelişmektedir. Küçümsenen ve dalga geçilen Charlie artık çevresi tarafından yadırganmaya başlanır. Duyguları, gereksinimleri değişmeye başlar. zekası normalin çok üstüne fırladığında yine insanlarla iletişimi kopar ve kıskanılır. raporlarında beyninde yapılan operasyonun analizlerini yapar. konuyla ilgili bilimsel eserleri yutma derecesinde hızlı bir şekilde okur. sonunda beyin faaliyetlerinin bir süre sonra geri tepeceğini ve en eski haline döneceğini keşfeder. Aradan bir zaman daha geçmiş ve geri zekalı haline dönmüştür. Artık kendi yazılarını anlayamaz durumdadır. Küçük dünyasına geri döner ve yine mutludur.

Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

muhtesem_gunes_kitap

Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. Afganistan’ın Khaled Hosseini’de yaşadığı gibi. Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısı’yla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Hosseini’nin ikinci romanı. Yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. Bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden. Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar…Khaled Hosseini, hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi anlatan yazarlardan. Başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren yaratıcı bir kalem.

Saka Kuşu – Donna Tartt

“Birini benimsaka_kusu_kitap, annemi özlediğim kadar özlemek nasıl mümkün olabiliyordu? Onu öyle çok özlüyordum ki ölmek istiyordum; suyun altında havaya hasret kalmak gibi sert, somut bir özlem.” İlgisiz bir babanın ve hayatını ona adayan bir annenin oğlu olan üç yaşındaki Theodore Decker, bir patlamanın ardından mucize eseri hayatta kalır. Ancak New York gibi koca bir şehirde felaketin ardından kimsesiz bir çocuk olarak hayatta kalmak yeni bir felaketin içine düşmek gibi olur onun için. Bu yangın yerini andıran hayatın içinde ona annesini hatırlatan tek bir şeye tutunur Theo: küçük, sarı bir kuş; bir sakaya…

1984 – George Orwell

Parti’nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu. George Orwell’in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.

Guguk Kuşu – Ken Kesey

guguk-kusu-1

Guguk Kuşu, günümüz insanının toplumla çelişkilerini ortaya koyan bir roman. Kimin dediği olacak? Toplumun mu, gönlüne göre yaşayanın mı? Bir akıl hastanesindeki özgür ruhlarla disiplin sağlamaya çalışan yönetim arasındaki mücadeleyi olağanüstü bir ustalıkla anlatan Ken Kesey, bu ilk yapıtıyla Amerikan ‘karşıt kültürünün’ efsanelerinden biri oldu. Roman 1975 yılında Milos Forman tarafından sinemaya aktarıldığında, başta delişmen dalavereci MCMurphy rolüyle şeytani ve karizmatik oyunculuğunun temellerini atan Jack Nicholson ile katı ve sadist ruhunu taş bebek güzelliğinin altında saklayan Büyük Hemşire Ratched’ı canlandıran Louise Fletcher olmak üzere, film 5 Oscar ödülü kazanarak, bir başyapıt haline geldi.

Dava – Franz Kafka

Dava_Franz Kafka

Bir sabah ansızın tutuklandığını; ama normal yaşamına devam edebileceğini öğrenen Josef K., neyle suçlandığı bildirilmediği için önce bunu bir şaka sansa da, kısa sürede durumun ciddiyetini kavrar. Ancak ne mahkemeye çıkarılır ne de savcılarla görüşebilir. Çalıştığı bankada, kaldığı pansiyonda, gittiği yerlerde herkes, anlaşılmaz bir biçimde bu davadan haberdardır. Kaderin bir tür oyunuyla sürüklenir durur, savunma gücü yoktur, bir hiçtir o. Yavaş yavaş bir saplantı haline getirdiği davasıyla arasında hiçbir aracı bulunmadığını, kaçınılmaz bir biçimde bu davanın tam merkezinde kendisinin yer aldığını anladığında ise, cezasını beklemeye başlar. Aslında ortada gerçek bir dava da yoktur. Kafka’nın burada anlatmak istediği Bay K. zaten yaşam ya da dünya tarafından tutuklanmış, fakat bunun bilincine hiçbir zaman varamamış olmasıdır.

Kedi Beşiği – Kurt Vonnegut

Kedi Beşiği (Cat’skedibesigi_web Cradle) Kurt Vonnegut tarafından yazılmış bir bilim kurgu örneğidir. Piyasaya sürüldüğü 1963 yılında en iyi üç kitap arasına girmişti. İlk atom bombası Hiroşima’nın bombalanmasını ve Bokonon dinini konu edinen kitap; modern insana, deliliklerine dair bir başyapıt. Gezegenin sonuna dair apokaliptik bir öykü. Kara mizahla örülü bir gelecek tasavvuru. Nesilleri derinden etkileyen Kedi Beşiği yeni çevirisiyle, edebiyat paradigmalarını alt üst eden efsane yazar birçok yapıtındaki başat temalardan birinin, eğlenceli olduğu kadar dokunaklı bir kıyamet teorisinin izini sürüyor.

Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

Oscar-wildeBir genç adamın büyümesini, eğitimini, gelişimini, kendini ve inançlarını keşfetmesini işleyen, Oscar Wilde’in tek romanı olma özelliği taşıyan Dorian Gray’in Portresi için Oscar Wilde, ‘bir ruhun hikayesi’ demişti. 1891’de ilk basıldığında ahlaksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tepki çeken romanın baş kişileri olan Lord Henry ile Dorian’ın karşılıklı etkileşimleri, Dorian’ın kendini giderek kötüye, şeytani olana, hazcılığa adaması kitabın eksenini oluşturuyor. Hayat felsefenizde farklı bir bakış açısı yakalayacağınız kitap; din, toplum, yaşam, aşk, vicdan, güzellik ve sanat gibi kavramlar hakkında birçok farklı, keskin ve sorgulatıcı düşüncelere kapı aralıyor.

Hamlet – William Shakespeare

hamlet_kitap

Babası öldükten sonra annesiyle evlenen amcasının aslında babasının katili olduğunu öğrenen Danimarka Prensi Hamlet derin bir acıya kapılır. Acı çekmek ya da kendini öldürerek bu acıyı dindirmek arasında bocalayan Hamlet’in ikilemini, Shakespeare ünlü “Olmak ya da olmamak! İşte bütün mesele bu!” sözleriyle dile getirir. Acaba zalim feleğin okuna, taşına göğüs germek mi, yoksa bu mihnet deryasına karşı koyarak hepsine son vermek mi daha asil bir hareket olur? Ölmek: Uyumak… Hepsi bu kadar… Ve bir uykuyla bütün kalp ağrılarını, vücudun yakındığı bin bir derdi dindirebilmek… İşte varlığımızın özlediği netice! Ahh, işte güçlük burada! Çünkü ruhumuz bu fani kalıptan sıyrılıp ölüm uykusuna daldığı an, nasıl bir rüya göreceğimizi kim bilir?”

Shantaram – Gregory David Roberts

Shantaram_kitap“Roberts’ın Hindistan’a, orada yaşayan insanlara duyduğu içten sevgi, kitabı okumayı daha da zevkli kılıyor. Roberts bizi Bombay’ın gecekondularına, uyuşturucu satılan mekanlarına, batakhanelerine, barlarına götürüyor ve, siz de gelin, diyor, biz de gidiyoruz. Avustralyalı yazar Roberts’ın kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı devasa romanda kurgu ve gerçek Hindistan’ın tüm renkleriyle birlikte iç içe. Farklı yaşam dinamiklerine bir dantel gibi işlenen roman, aynı zamanda uzunca bir süredir yapım aşamasında olan bir Hollywood projesi.

Bulantı – Jean Paul Sartre

“Her bulantiseçiş bir vazgeçiştir” sözünün sahibi geçtiğimiz yüzyılın en etkili düşünürlerinden Jean-Paul Sartre’ın ilk romanı. Bireyin kökten özgürlüğünü vurgulayan varoluşçu akımın sözcülüğünü üstlenen Sartre, adını 1938’de yayımlanan bu romanıyla duyurmuştu. Günlük biçiminde yazdığı bu kitabında, romanın kahramanı Roquentin’in d
ünya karşısında duyduğu tiksintiyi anlatıyordu. Bu tiksinti yalnızca dış dünyaya değil, Roquentin’in kendi bedenine de yönelikti. Kimi eleştirmenler romanı hastalıklı bir durumun, bir tür nevrotik kaçışın ifadesi olarak değerlendirdilerse de, Bulantı, yansıttığı güçlü bireyci ve toplum karşıtı düşüncelerle, sonradan Sartre’ın felsefesinin temellerini oluşturacak birçok konuya yer veren özgün bir yapıttı.

 Boncuk Oyunu – Hermann Hesse

boncuk_oyunu_kitapp

Hesse, 1943 yılında, tüm dünyanın savaş cehennemini yaşadığı sırada yazdığı Boncuk Oyunu’nda, doğu ve batı felsefelerinin kusursuz bir bileşiminden oluşan yeni ve ütopik bir dünya düzeni sunar okura. Sanat ve bilimde disiplinlerarası bir uyum üzerine kurulu, Hesse’nin düş ve düşün gücünün ürünü fütüristik bir oyun olan Boncuk Oyunu, bu yeni düzenin simgesidir. Toplumsal ahlakın bireyin iç ahlakını yok ettiğine inanan Hesse, bu kitabında batı’nın toplumsal dayatmalarına karşı doğu’nun bireysel özgürlüğünü yüceltir, söz konusu yeni dünya düzenini bireysellik üzerine temellendirir. Alman dilinin en büyük yazarlarından biri olan Hermann Hesse’nin başyapıtı olan ve 1946 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Boncuk Oyunu, sanat – müzik – müzik üçgeninde ilerleyen mutlaka okunması gereken bir roman.

Görünmez Adam – H. G. Wells

gorunmez_adam_kitap

H. G. Wells bilim kurgu tarzını adeta var eden yazardır diyebiliriz. En sık kullanılan eş dünya terimi olan “paralel evren” bile ilk defa yazarın 1923 yılı eseri “Men Like Gods”ta yer bulur. İlk baskısı 1897 yılında yapıldığında, “Görünmez Adam” HG Wells’in, insanca değerleri önemsemeyen bilimin verebileceği zararlar hakkında dünyamızı haklı uyarısı olarak kabul edildi. Iping kasabası sakinleri onu ilk gördükleri zaman, bir pardösü giyiyor ve gözlük takıyordu tepeden tırnağa tüm vücudu bandajla sarılmıştı. Gizlediği kimliği ve garip davranışları, nedeniyle kasaba sakinleri ona sorular sorup, onun canın sıkılmasına sebep olmuştu. Önceleri, kasabalılar, onun başına korkunç bir kaza gelmiş olduğunu düşündüler. Ama gerçek, çok daha tüyler ürperticiydi. Bu gerçek açığa çıkmaya başladığında, sadece bir tek şeyin kesinliğinden emin olmuştu kasaba halkı: Bu yabancı bir ruh hastasıydı ve çevresindeki insanlara zarar vererek huzur buluyordu.

Beni Asla Bırakma – Kazuo Ishiguro

beni_asla_birakma_kitapYatılı okul Hailsham’ın öğrencileri, bahçe duvarının arkasındaki karanlık ormandan çok korkar, hafta sonları veya tatillerde evlerine gitmez. Hailsham’dan önceki yaşamlarını hatırlamazlar. Dış dünyayla bağlantıları yoktur. Öğretmenler değil, gözetmenler tarafından eğitilirler. Spor ve sanata büyük önem veren gözetmenler, Hailsham öğrencilerine sürekli özel olduklarını hatırlatır ve bedenlerine çok iyi bakmaları gerektiğini tekrarlar.

Beni Asla Bırakma, büyük bir dram olmasının yanında, aslında bir bilim kurgu romanı, size uzaylılar, bilgisayarlar, uzay gemileri, gelecek, futuristik kıyafetler, kıyamet sonrası senaryoları sunmadan, olması mümkün, hatta gayet olabilecek bir alternatif sunuyor, bu alternatifin günümüz dünyasında kullanıldığı takdirde insan hayatını nasıl etkileyebileceğini de olabilecek en doğal ve en edebi yollarla anlatıyor.

Ölesiye Yaşamak – Erich Maria Remarque

olesine_yasamak_kitapp

Erich Maria Remarque’nin 1956 yılında yayımladığı “Ölesiye Yaşamak” adlı roman, I. Dünya savaşı ardından II. Dünya savaşına girmeye hazırlanan Almanya’nın yüksek enflasyonlu ortamında insanların yaşama savaşını, Hitler’in iktidara gelişini ve sonrasındaki dönemi kapsar. İlk savaşı görmüş 20’li yaşlardaki Ludwig Bodmer’in hayata ve insanlara bakışını temel alıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim