Öğretmen Diyarı

Hayalimdeki öğretmen…

 

Ben veya başka herhangi bir arkadaşım herhangi bir kusur veya suç işlediğinde, hoşgörülü bir şekilde yaptığımızın yanlış olduğunu söyler.

Bize bir konu anlatırken daha iyi anlamamız için hareketleriyle de anlattıklarına destek verir. Bize karşı örnek davranışlarda bulunur, temiz ve şık giyinerek bizlere örnek olur.

Bir konuyu daha iyi kavrayabilmemiz için çeşitli aktivite ve faaliyetlerde bulunur. Bizleri okul gezilerine götürerek bilgiler verir.

Boş derslerimizde bizlerle konuşur, dertlerimizi ve sorunlarımızı öğrenerek bana ve arkadaşlarıma yardımcı olur. Herhangi bir soruyu çözemediğimde detaylı bir şekilde anlatır ve bu konu hakkında birkaç soru çözdürür.

Bizleri severek eşit davranır, bana ve arkadaşlarıma karşı ayrım yapmaz. Durumumdan annemi ve babamı haberdar eder. Sadece veli toplantılarında değil, sınavlardan sonra da annemle ve babamla konuşur. Eğer kötü not almışsam beni anne babama şikâyet etmez, daha başarılı olmam için neler yapmaları gerektiğini söyleyerek hem anne-babamı bilgilendirmiş olur hem de benim daha başarılı olmamı sağlar.

Resim ve Matematik gibi derslerde başarısı olan arkadaşlarımızı doğru yerlere yönlendirerek onlara yardımcı olur. Bizim görüşlerimize saygı duyar. Bir faaliyet yapacağımız zaman görüşlerimizi dinleyerek dikkate alır.

Özel günlerde küçük çaplı kutlamalar yapmamıza izin verir.

Sınıfta arkadaşlarımızla olan bağımızı güçlendirmek için bazı grup çalışmaları yapar. Eğer arkadaşlarımızla kavga edersek bizi barıştırır ve bu hareketimizin yanlış olduğunu söyler.

Bizlere sık sık nasihatler vererek kötülüklerden korur. Eğer düşmüşsem ya da bir yerim ağrıyorsa benimle yumuşak bir şekilde konuşarak teselli eder.

Sınıfta konuşurken sert ve asabi bir şekilde değil, yumuşak ve tane, tane konuşur. Tane, tane ve yumuşak bir biçimde konuştuğundan dolayı dedikleri kolay anlaşılır, bu sayede dersi tekrar anlatması gerekmez ve konular çabucak ve anlaşılır bir şekilde biter. Ders işlerken konuya göre de örnekler verir. Örnekleri bizim anlayabileceğimiz dilde ve şekilde verir. Bizleri asla küçümsemez ve bizlere karşı hep saygılı davranır.

Anahtar Kelimeler:
hayalimdeki öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim