Öğretmen Diyarı

HARFLERİN GİZEMİ VE ÖĞRETMENLERİMİZ
HARFLERİN GİZEMİ VE ÖĞRETMENLERİMİZ


                Öğretmen kutsaldır ana gibi, baba gibi…
                Hiç düşündünüz mü, harflerin gizemini çözmeden önceki yaşlarımızı, 6 yaş altı çocukluğumuzu?
                Bizim için kitaplar, dergiler, gazeteler, dükkanlarda asılı tabelalarda bulunan harfler, kelimeler, cümleler, yazılar, şiirler, öyküler, hikayeler, olaylar ve gerçek üstü olaylar ve daha nicesi, kocaman bir karanlık bilinmezlerdi!..
                Harflerden oluşan kocaman dağlar, uzun uzun yollar gibi cümleler, kısaca sıradağlar gibi aşılmaz, aşılamaz kocaman bir bilinmezdi.
                Bize harflerin gizemini gösterip onları öğreten ve harfleri bizimle birlikte kelimeye döküp konuşturan, en yakın arkadaşımız olmasını sağlayan o yüce meslek grubunun mensupları öğretmenlerimiz…
                Bizi karanlıktan aydınlığa, bilinmezlikten çekip çıkararak Türkçe, Matematik, Sosyal, Fen, spor, sanat ve daha birçok konuda hayatı öğrenme okyanusunun kapılarını sonuna kadar açan İlkokula başladığımızda yaşam modellerimiz olan öğretmenlerimiz. Küçücük yüreğimizde kocaman yer tutan, yıllar geçse de o güzel izleri silinemeyen öğretmenlerimiz.
                Bugün 24 Kasım Öğretmenler Gününde Başöğretmen Atatürk’ün bir sözünü bir kez daha hatırlayalım; “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.”
                Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve şükranlarımızla bir kez daha anarken; çocuklarımızın geleceğine yön veren, aydınlık bilim yolunda meşale olan tüm  öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutluyoruz.
                                            Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim