Öğretmen Diyarı

HANGİ ÜNİVERSİTE VE HANGİ BÖLÜMÜ SEÇMELİ?

Seminere bir çok anne baba katılmıştı, ancak hiç öğrenci yoktu. Sohbet esnasında bir anne baba şu soruyu sordu, ''Çiğdem Hanım, oğlumuz iyi bir üniversiteye kapak atsın işletme mühendisliği okusun yönetici olsun istiyoruz. Sizce, iyi maaş alır mı ne dersiniz?''

Değerli okurlarım,

Üniversite tercih dönemi, gerek öğrencilerin gerek ailelerin duygu ve düşüncelerinin en karışık ve yoğun olduğu bir dönem.

Belki de bu nedenle; bir üniversiteye kapak atmanın hayatı tümden kolaylaştıracağını, yöneticiliğin bir meslek olduğunu, iyi maaş almanın mutluluk getireceğini umudediyoruz. Oysa iş dünyasından oldukça kopuk bir eğitim sistemimiz var. Bu yüzden gerek çocuklarımız gerek anne babalar; mezuniyet sonrası iş dünyasının ihtiyacının ne olduğunu bilemeden tercihlerine, duygu ve düşüncelerine yön verebiliyorlar.

Üniversitelerin; sadece profesyonel meslek insanı değil; aynı zamanda demokratik özgür bir toplumun geleceği için aydın insan yetiştirmekle görevli olduğuna inanıyorum. Bu nedenle tercih yapacak gençlerin, kendi özgür iradelerini keşfederek, kendi isteklerini, kendi tercihlerini ve vizyonlarını tanıyarak; coşku ve anlam duyacakları bir meslek seçiminde her yönden mutlu olacaklarını düşünüyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Çiğdem Gül Uğural

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim