Öğretmen Diyarı

HALK EĞİTİMLERDEN ALINAN BELGELERLE SATRANÇ KURSU AÇILAMAZ !
Son  yıllarda  İlçe Halk Eğitim Merkezlerinden  alınan “ KURS  BİTİRME BELGESİ”  ile  okullarda Satranç Kursları açılmaya başlandı.Bir  çok il ve  ilçede farklı uygulamalarla birlikte, çeşitli mağduriyetler yaşanmaya başladı.Ne yazık ki  pek çok  il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri de bu yanlışa  bilerek ve ya bilmeyerek  izin verdiler.

Şimdi işin aslına gelelim…

Halk  Eğitim Müdürlüklerinden alınan belgeler  ile KURS AÇILAMAZ. Çünkü bu  müdürlüklerden alınan belgeler EĞİTİCİ  ya da ANTRENÖRLÜK belgesi değildir.

Türkiye Satranç Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda satranç egzersiz derslerine giren eğitmenlerin Türkiye Satranç Federasyonu tarafından verilen vizeli ve en az 1. Kademe Yardımcı Satranç Antrenörlüğü belgesine sahip olması gerekmektedir.

02.06.2005 tarihinde   Sayın Hüseyin Çelik zamanında  imzalanan  protokol hala  geçerliliğini korumaktadır.Bu  protokolün  iptaline  yönelik ya da aksine herhangi bir düzenleme de bulunmamaktadır.

Bakanlık yetkilileri  ile yaptığım görüşmeler sonucunda da aynı görüş söz konusudur.Yetkililer  protokolün hala  geçerli olduğunu, kurs açabilmek  için Satranç Federasyonu  kurslarından alınacak belgeleri işaret  etmektedirler.

Milli  Eğitim Bakanlığından herhangi  bir yeni  açıklama ya da düzenleme yapılana  dek  okullarda satranç kursu  açmak isteyen  öğretmenler; Satranç Federasyonunca açılmış kurslardan alabilecekleri ANTRENÖRLÜK belgelerine sahip  olmak zorundadırlar.

Ayrıca Kurum  Müdürleri ,Müdür baş yardımcıları ve Müdür yardımcıları hiçbir şekilde satranç kursu açamazlar.

Tüm  İl ve İlçe Milli  Eğitim Müdürlüklerini ders dışı egzersiz  çalışmaları hakkında herhangi bir  hatalı  karar  almamaları konusunda özen göstermeye davet  ediyorum.

                            Murat Mehmet GÜLER
                                  Eğitimci Yazar

 

ÖĞRETMEN DİYARI ÖZEL HABERİDİR

Aktif link belirtmeden ve izinsiz haberi kullanan siteler hakkında gerekli yasal işlem takibi yapılacaktır.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol