Öğretmen Diyarı

GİZLİ CAHİLLİĞE DİKKAT ET

STRATEJİK DÜŞÜNCE BECERİNİ GELİŞTİR

 

Kısa, orta, uzun vadeli düşünme becerisidir. Hedef piramidinde en önemli konuya daha çok zaman ayırmak şeklindeki dereceli düşünme becerisidir. Zaman yönetimini ve zamanı doğru kullanma bu düşünce gelişmişliği sonucudur. Gücünü, enerjisini ve entelektüel birikimini doğru ve verimli kullanabilen kişiler bu düşünce biçimine riayet ederler. Stratejik düşünme zamanlama, sıralama, çeldiricilere direnç gösterme, zevk tuzaklarına düşmeme ile ilgili zihin yetilerimizi geliştirme yoludur.

 

KATEGORİK DÜŞÜNCE BİÇİMİNİ ÖĞREN

 

 

PROF. DR. Nevzat Tarhan

Takıntılı insanlar vardır beş dakika düşüneceği konuyu bir saat, bir şiddetine üzüleceği konuya on şiddetinde üzülürler. Bu kişilerde kaygı yüksektir. Beyinlerini yorarlar. Kategorik düşünen kişiler önce sorunu tanımlarlar, muhtemel çözüm yollarını belirlerler, bir çözüm yoluna karar verirler, planlarını yaparlar başka bir konuya geçerler. Yani kategori değiştirirler. Aynı anda birçok işi sağlıklı yürütebilenlerde bu beceri geliştirmiştir.

 

DİYALOGA AÇIK OLMALISIN

 

Kendi fikrine güvenen diyalogdan çekinmez. Çağımızda kimse her şeyi bilemez. Hocalarımız bilgi hazinelerinin anahtarlarını verirler, hazineleri biz araştırmalıyız. Beyin temelli öğrenme teorisi hayatın sonuna kadar öğrenme aşkı varsa gelişme olur diyor. Öğretmen-öğrenci ilişkisinin “öğrenen örgüt” olarak tanımlanması hata yapma korkusunu giderir. Sadece ölüler hata yapmaz. Diyalog önyargıları giderir. Önyargılar dağıldığında yeni keşifler ve değişimler oluşur. Serbest fikir piyasasında sağlam fikirler gelişir diğerleri ya değişir veya dağılır.

 

Sonuç olarak genç arkadaşım, hayat yolunda ilerlerken kendini tanıman, duygusal okur yazar olman kendine doğru rehberler ve rol modeller seçmen, gelecek projenin olması gerekir. Bu değerler seni ideallerine doğru biçimde götürür. Kendini doğru tanımlayabilmek ve kodlayabilmek senin iznine bağlıdır. Senin izin vermezsen kimse seni mutsuz, başarısız, güçsüz, onursuz kodlayamaz ve yapamaz.

 

Şaban Özdemir (NPGRUP)

 

PROF. DR. Nevzat Tarhan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim