Öğretmen Diyarı

Fransa’da öğrencilere tablet nasıl veriliyor ve tabletli eğitim nasıl yapılıyor ?

 

 

Bugün orta ikide okuyan kızımın veli toplantısı vardı. Her zamanki gibi vaktinde oradaydım. Çocuklar da oradaydı. Ne de olsa aylardır bekledikleri son teknoloji ile donanmış, piyasanın en iyi markası olan tabletlerine kavuşacaklardı. Dağıtım için iki sınıf bir aradaydık. Okul müdürü konu ile ilgili genel açıklamaları kısaca yaptıktan sonra sözü konuya vakıf olan iki öğretmene bıraktı. Öğretmenler tabletin özelliklerini, kullanma şeklini, kurallarını projeksiyon eşliğinde açıkladılar.

Buna göre ; Tabletler yalnızca ders amaçlı kullanmak için programlanmış. Sabah saat yediden akşam dokuza kadar internete girilebilecek. Tablete dışarıdan herhangi bir uygulama yüklenemeyecek. Hiç bir sosyal medya kullanılamayacak. Sorumluluk öğrenciye ait olacak. Bozulma, istem dışı kırılmada okul gerekeni yapacak. Haziran sonunda tabletler, Eylül ' de geri alınmak üzere okula teslim edilecek. Öğrenci mezun olurken tableti okula iade edecek.

İşte bu şartlar altında verilen tabletin yararsız olması mümkün mü? Bizim ülkemizde bundan yıllar önce tabletler, çekirdek dağıtılır gibi verildi çocuklara. Alt yapı oluşturulmadan, açıklama yapılmadan. O nedenle yüzlerce öğrenci bizden önce tanıştı sosyal medya ile. Üstelik verilen tabletler emanet de değildi. Ne kadar faydalı olduğu uzun süre tartışma konusu oldu. Bugün içim acıdı. Biz niye gelişemiyoruz gayet açık. Üstelik pırıl pırıl, cin gibi çocuklara sahipken...

 

EĞİTİM ŞART!

Fransa ' nın Bordeaux şehrinde college Miheal Montaıgne ' de gerçekleşen bir durumdur yazdığım.

 

Ayla Yüce

ÖĞRETMEN DİYARI ÖZEL HABERİDİR

Aktif link belirtmeden ve izinsiz haberi kullanan siteler hakkında gerekli yasal işlem takibi yapılacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim