Öğretmen Diyarı

Ezberleme: Öğrenmede Geçici Çözüm

Ezberleme; aynı şeylerin sürekli tekrarlanmasıyla bilgi edinmeye çalışmaktır. Fakat tekrar etme azaldıkça elde ettiğimiz bilgide unutulacaktır. Bu yüzden ezberleme hakkında” nankör bir uğraş” tanımı da yapabiliriz. Çünkü ezberlediğimiz şeyleri kısa bir zaman dilimi sonrasında unutacağız.

Ezberleme işini daha çok öğrenciler yaparlar. Ezberlemek zorunda olduğunu düşünen öğrenci ise anlama işini tamamen aradan çıkarmış demektir. Bir tarih dersinde öğrenci birçok şeyi unutmamak için ezber yapmayı tercih eder. Fakat farkında değildir ki bu taktiği uygulayarak daha çabuk unutacağının. Eğer ki ezber yapma yerine olayları kronolojik sıraya göre çalışsa ve kendini biraz o olaylara dahil etmeye çalışsa aslında çalıştıklarının ezber yaptığından daha çok aklında kalıcı olduğunun farkına varacaktır. Aslında ezber yapmaya, bilgileri hafızaya yüklemekte diyebiliriz. Hafızaya yüklemek, unutmadan hafızada tutmak ve sınavda hafızadakileri sırasıyla kağıda dökmek uzun bir ezberleme süreci gerektirir. Bu da bizim için emek ve zaman israfından başka birşey değildir. Ayrıca ezber yaptığımızda bunların sınav esnasında içeriklerinin birbirine karışma ihtimalini de yok sayamayız.

SINAV ESNASINDA BİLDİKLERİMİZİ KARIŞTIRMAMAK İÇİN ÖNCEDEN ÇALIŞTIĞIMIZ KONULARI ANLAMIŞ OLMAMIZ GEREKİR. FAKAT EZBER YAPARKEN KİŞİ ANLAMA İŞİNİ TAMAMEN ARADAN ÇIKARMIŞTIR. BU YÜZDEN EZBERLEDİKLERİNİ KARIŞTIRMA YÜZDESİ ÇOK FAZLADIR. ZAMANIMIZDA İSE BİRÇOK ÖĞRENCİNİN PROBLEMİ SINAVDA BÜTÜN BİLDİKLERİNİ KARIŞTIRMALARIDIR. ETRAFIMIZDAKİ BİRÇOK ÖĞRENCİDEN DUYARIZ ”BÜTÜN BİLDİKLERİMİ HEYECANDAN UNUTTUM ” DİYE FAKAT ÖĞRENCİLER FARKINDA DEĞİLDİR Kİ EZBERLEDİKLERİ İÇİN BİLGİLERİNİN BİRBİRİNE KARIŞTIĞININ. NİYE KARIŞTIRDIKLARINI HERHANGİ BİR SEBEBE BAĞLAMAK İÇİN DE HEYECANDAN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRLER.

Ezber kişilerin sorgulama özelliğini de kısıtlar. Ezber yapan kişi ezberlediği şeyleri sorgulamadan kabul eder. Dolayısıyla insanlar nelerin doğru nelerin yanlış olduğunun farkına varamazlar. Bu da insanların nerede ne yapacaklarını kestirememelerine yol açmaktadır. Ezber yapan kişiler yorum yapma yeteneklerini kaybederler. Bu da olaylar karşısında insanların yorum yapma gereği duymamalarına yol açar.

Ezber yapmanın göründüğü üzere bir çok zararı vardır. Fakat ezber yapmak veya yapmamak bizim elimizde olan bir şeydir. İnsanların birçoğu ezberi faydalı birşey olarak gördükleri için ezber yapma yoluna gitmektedirler. Ancak anlayarak öğrenmeyi deneseler daha faydalı olduğunu göreceklerdir.

YAZAR: BETÜL ŞAHİN

Kaynak: www.kisiselbasari.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol