Öğretmen Diyarı

Ev Ödevleri Zaman Kaybı Mı?

ABD’de Virginia Üniversitesi’ndeki bilim adamları ülke çapında 18 bin öğrenci üzerinde yaptıkları araştırmada, ev ödevlerinin öğrencilerin daha iyi dereceler elde etmesine bir katkısının olmadığını belirledi.

Üniversitede eğitim bilimi profesörü olan ve araştırmaya liderlik eden Robert Tai, “Öğrencilerin ev ödevlerine daha fazla zaman ayırdıkça daha iyi dereceler ve skorlar elde ettikleri net değil” dedi. Araştırmada ev ödevlerinin bir tek matematikte faydalı netice verdiği belirlendi. Profesör Tai, “Yarım saat matematik ev ödevi yapan öğrencilerin daha iyi neticeler aldıkları ortaya çıktı” dedi.

Araştırmalarının ev ödevi konusunda öğretmenler ve okul yönetimleri için uyarıcı olması gerektiğini belirten Tai, “Öğretmenlerin ev ödevi verirken niçin ev ödevi verdiklerini ve bunun ne işe yarayacağını daha iyi düşünmeleri gerekiyor” dedi.

Öğrencilerin performansları için derslere katılma ve dikkatin çok önemli olduğunu ifade eden Profesör Tai, “Daha fazla ev ödevi daha iyi değildir” şeklinde konuştu.

 

Türkiye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim