Öğretmen Diyarı

EV ÖDEVLERİ İÇİN DİSİPLİN ŞART
Okul çağında çocuğu olan ailelerin zorlandığı konulardan birisi de çocuklarına evde ders çalışma ve ödev yapma disiplinini oluşturmaktır. Çocuk okula başladığı andan itibaren ders çalışma ve ödev yapma disiplini oluşturmaya yönelik hareket etmek hem çocuğun başarısını olumlu yönde etkileyecek hem de ailelerin bu konuda rahat olmalarını sağlayacaktır. Burada ailelere önemli görevler düşüyor. Çocuklara uygun ortam hazırlama, kararlı ve kontrollü olma gibi. 

Çocuğunuzun ev ödevlerini sıraya koymasını sağlayın

 
Çocuğunuz ev ödevi yapmadan önce tüm ödevler için bir sıralama yapabilir. Tavsiye edilen çocuğun öncelikle kolay ve hızlı bitirilebilecek bir ödevi yapmasıdır. Biten her ödevin ardından 5’er dakikalık aralar planlanabilir. Ama uzun süren, uğraştırıcı ödevlerin de en sona bırakılmamasına dikkat dilmelidir.

Ders çalışması için özel bir yer ayırın
Çocuğun ev ödevlerini daima aynı yerde yapması, ders çalışırken tüm ihtiyaç duyacağı malzemelerin de bu alana yakın yerleştirmiş olması verimliliğini artıracaktır. Bu alanın odasında olması şart değildir. Sessiz ve rahat bir ortam olması yeterlidir. Bazı çocuklar ders çalışırlarken ailelerinin yakınında olmak isteyebilirler. Bu da desteklenmesi gereken bir durumdur. Bu sayede siz de uzaktan çocuğunuzun ders çalışıp çalışmadığını takip edebilir, kafasına takılan konularda anında yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun ev ödevleri arasında verdiği molalar veya uyku öncesi rutinleri için bir saat kullanın
Hepsi için belli süreler belirleyin ve saati kullanarak çocuğunuzun bu süreleri aşmamasını sağlayın.

Ev ödevleri için belli bir saat belirleyin
Çocuğunuzun her gün o saatte ev ödevlerini yapmak durumunda olduğunu bilmesini sağlayın. Hemen okul sonrasındaki saatler çoğunlukla bunun için iyi bir zamanlama değildir. Okuldan sonra en az 2 saat ara vermek uygun olacaktır. Bu saate çocuğunuzun kendisinin karar vermesini de sağlayabilirsiniz. Ev ödevinin olmadığı günlerde de bu saatlerin oyun, televizyon v.b aktivitelere kaydırmak yerine serbest okuma, günün derslerini gözden geçirme gibi aktiviteler için kullanılmasını sağlayın.

Kısa Bağlantı : http://clss.link/1WKdTjO
 
Anahtar Kelimeler:
ev ödevleri disiplin şart

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim