Öğretmen Diyarı

EV ÖDEVİ SORUNU

Değerli öğretmenler, eve verilen ödevleri öğrencileriniz mi yapıyor sanıyorsunuz? Evdeki büyüklerine kök söktürüp yaptırıyorlar. Peki bundan öğrenciler ne kazanıyorlar? 
Mesleğim sırasında, 2. sınıf öğrencisine dergiden 30 tane problem ödevi veren öğretmen arkadaşımı biliyorum. Ailesi akrabalarını da toplayıp, hepsi birlikte bir hafta sonu uğraşmışlar, ama bitirememişler.(Elbette bunun yanında öteki derslerden de ödev oluyor) Ne kadar trajikomik değil mi? Böylece çok öğrendiklerini mi zannediyorsunuz?
Siz öğrencilerinizin okuldan, öğretmenden, kitaptan, derslerden nefret etmelerini mi sağlamaya çalışıyorsunuz? 
Her şeyden önce velilere açıklamak gerekir. Çok ödev veren öğretmenin iyi öğretmen, çalışan öğretmen olduğu düşüncesini silmek gerekir.
Ödev verilecekse, toplam olarak 10 dakikayı geçmeyecek ödevler verilebilir. Çağımız internet çağı. İnternet sonsuz bir kütüphane. İnterneti ve bilgisayarı olanlara araştırma ödevleri verilebilir. Çocuklar bunu severek yapacaktır. Yazarlar, öyküleri, romanları listesi istenebilir. Başka bir gün bir öykü bulmaları ve okumaları istenebilir. Bunları kümeler halinde sınıfa sunmaları istenebilir. Eminim buna alışınca zevkle yapacaklardır. Biz ulus olarak neredeyse okumayan bir toplumuz. Bunu geliştirici çalışmalara gereksinim vardır.
Meslek yaşamım boyunca bu ev ödevi konusu ile mücadele etmişimdir. İlkokullar Yönetmeliğinde "birinci, ikinci ve üçüncü sınıflara ev ödevi verilmez" yazdığı halde bu çocuklara saatlerce süren ev ödevleri verildiğini biliyorum. Bu ne demek oluyor? Bilimsel saptamalara meydan okuyan bir öğretmen iyi öğretmen mi oluyor?

 
(Nurettin ŞENOL-Emekli Öğretmen)


Haber Kaynağı: http://www.ogretmendiyari.com

Anahtar Kelimeler:
ev ödevi sorunu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol