Öğretmen Diyarı

Ev ödevi gerekli midir? 

Ev ödevi konusu her zaman tartışmalıdır. Özellikle ilkokul çağındaki çocukların oyun oynayacak, kendilerine ayıracak zaman bulamamaları, öğrencilerin ve velilerin sık sık yankınmalarına sebep olur.  Peki ev ödevi gerçekten gerekli midir, gerçekten işe yarar mı? Bu konuda farklı görüşler var.  Bir kesim ev ödevi olmadan, okulda öğretilenler, tekrarlanmadan eğitimin eksik kalacağı görüşünde. Bir kesim ise, ev ödevinin olmadığı Finlandiya gibi ülkeleri örnek göstererek okuldaki eğitim sağlam olduğu sürece ev ödevinin gereksizliğini savunuyor.  

Bir de orta yol var; Ev ödevlerinin sınıfta öğretilenin hafif bir tekrarı olması durumunda gayet yararlı olduğu görüşü.  Gerçekten de öğretmenler bazen çocukların birden fazla dersi olduğunu, hepsinden bir saatlik ev ödevi olması durumunda öğrencinin  5 – 6 saat ödev yapmak zorunda kalacağını herhalde düşünemiyorlar. Ve ev ödevleri bezdirici bir külfet haline  dönüşüyor. Ancaktoplamda 1  saatlik ev ödevinin (her ders için maksimum 15 dakikalık bir tekrar) yararları da olabilir.  Orta yolu seçenlerin önerileri şöyle:

  • Ev ödevleri, anne babaların, sınıfta ne öğretildiğini görüp, çocuklarıyla bu konuda bağ kurmalarını ve akademik olarak hangi seviyede olduklarını anlamalarını sağlar.
  • Tekrar etmek, bilginin hafızada uzun süreli yerleşmesini sağlar.
  • Çocuklara sorumluluk aşılar. Bunun ileriki hayatında iş etiği açısından katkısını görecektir.
  • Zaman kullanımını (Time management) doğru yapmayı öğrenecektir.
  • Öğrencilere kendi kendine öğrenme fırsatı sunarak, bağımsız olarak çalışmayı öğretecektir.

Yukarıdaki önermeleri yapanlar, iş hayatının eskisine göre çok daha rekabetçi olduğunu ileri sürerek, çocukların sorumluluk alıp, kendi kendine çalışma metodları keşfetmelerinin, zamanı kullanmayı öğrenmelerinin önemi üzerinde duruyorlar. Ama bir de Finlandiya var değil mi?  

 

Eğitim ve Ötesi

Anahtar Kelimeler:
ev ödevi gerekli midir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim