Öğretmen Diyarı

Ev kazalarına karşı alabileceğiniz önlemler

Çocuğunuz emeklemeye başladığı andan itibaren evin içinde keşfe çıkar, siz de onun peşinden koşmaya başlarsınız. Ev içinde yaşanabilecek bazı talihsiz kazalara karşı alabileceğiniz önlemler nelerdir?


Çocuğunuz dolaşmaya başladığında, ev içinde birçok şey ilgisini çeker. Sizin gözünüz de hep miniğinizin üzerinde olur. Fakat bazen öyle anlar olur ki; bir saniyeliğine olsun başka tarafa baksanız, miniğinizi, elini prize sokmaya çalışırken ya da büyük saksıya uzanıp yakalamak isterken bulabilirsiniz. İşte bu tür olumsuz durumların yaşanmaması için almanız gereken bazı basit önlemleri alabilirsiniz.


Yürümeye başlarken Çocuklar emeklemeye başladıkları andan itibaren evin içinde dolaşarak çevresini keşfetmek için her yanı kurcalamaya başlar. Unicef verilerine göre dünyada 0-6 yaş arası çocuklarda en sık rastlanan kazalar arasında, yüzde 46’yla düşmeler, yüzde 16’yla yanıklar, yüzde 7’yle otomobil kazaları ve yüzde 4,4’lük oranla da zehirlenmeler yer alır.


Ülkemize baktığımızda, ev kazaları, tüm kazaların yaklaşık yüzde 25’ini oluşturur. Bunların içinde de en büyük yüzdeyi mobilyalardan, merdivenden, korkulukların arasından ya da üzerinden, yürüteçten, pencereden ve oyun alanlarında yaşanan düşmeler alır.


Güvenlik şart Olası kazalardan kendilerini koruyabilecek durumda olmamaları nedeniyle 0-6 yaş grubu çocukları en riskli grupta yer alır. Dolayısıyla ebeveynlerinin gözetimi altında bile olsalar, bulundukları ortamda yeterli güvenlik önlemi alınmamışsa miniklerin kaza yaşama olasılığı çok yüksek. Bunun yanı sıra ev dışında oluşabilecek kazalara karşı da dikkatli olmak gerekli.


Alınması gereken önlemler *Evde bulunan elektrik prizlerini, özel koruyucuyla kapatabilirsiniz.


*Kimyasal madde içeren deterjan gibi malzemeleri, çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde tutabilirsiniz.


*İlaçları mutlaka kilitli dolaplarda saklayabilirsiniz.


*Kibrit, çakmak gibi alevli malzemeleri ortada bırakmayarak yangın çıkmasını engelleyebilirsiniz.


*Pencerelere ve varsa balkon kapısına, çocuk güvenlik kilidi takarak miniğinizin aşağı sarkmasını engelleyebilirsiniz.


*Buzdolabı, fırın ve mutfak dolaplarını, çocukların açamayacağı şekilde tasarlanmış özel çocuk kilidiyle emniyet altına alarak istenmeyen sonuçlardan uzak kalabilirsiniz.


*Sandalye gibi üzerine çıkabileceği mobilyaları özellikle cam kenarlarına ve mutfakta da fırının yanına koymayarak yanıkları ve kesilmeleri önleyebilirsiniz.


*Çocuğunuzu, mama sandalyesi ve otomobil koltuğu içindeyken kemeri bağlı olarak tutabilirsiniz.


*Çiçekleri çocukların ulaşamayacağı yerlere koymaya özen gösterirseniz, çocuğunuzun itmesini ya da çekerek üzerine düşürmesini önleyebilirsiniz.


*Oyuncakların, ağzına sığamayacak büyüklükte olmasına dikkat ederek, oyuncaklarını yutmasını önleyebilirsiniz.


*Uykusunda düşme riskine karşı, yatak kenarı düşmeyi önleyici bariyerlerden koyabilirsiniz.


*Çocuğunuzu banyo sırasında yalnız bırakmayarak düşmesini ya da boğulmasını önleyebilirsiniz.

 

guncelhaberler.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol