Öğretmen Diyarı

Etkinlik Önerisi: “Anlatan Öğretmen” Eğitimi

Bir sınıf hayal edin; “H” harfi bir kaleye, “S” deniz atına, “J” deniz kızına dönüşüyor. Ve bu hikâye böyle sürüp gidiyor. Harfler, rakamlar, hayal alemlerinde masal kahramanlarının kendisi oluyor. Hangi çocuk koşarak böyle bir sınıfa gelmek istemez?
İşte “Anlatan Öğretmen”in sınıfı böyle bir sınıf olacak. Peki, öğretmenler çocukların nefesini kesecek şekilde etkili anlatmayı nereden öğrenecek? SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi tarafından düzenlenecek “Anlatan Öğretmen” sertifika programı tam da bunun için tasarlandı.
 10 aylık bir sürece yayılan ve toplam 180 saat sürecek eğitimin sonunda katılımcılar, sınıf ortamında etkili hikâye anlatımını ve hikâye anlatıcılığı metodlarını eğitim süreçlerine entegre etmeyi öğrenmiş olacaklar. ”Anlatan Öğretmen” eğitimi her biri alanında uzman yurtdışından 4, Türkiye’den 6 olmak üzere toplam 10 eğitmen tarafından yürütülecek.
14231292_1272918419407765_3196064215971801865_o
Masallar, çocukların ruhlarına dokunuşun ince işlenmiş anahtarlarıdır. Siz, bu anahtarlarla, çocukların hayal dünyalarını geliştirmelerinde en büyük yardımcı olacaksınız. Sizden masal dinlemek için peşinizden koşacak, sizlere kalpten bağlanacaklar. Ve inanın, bu sanatın inceliklerini bilmeniz, “Anlatan Öğretmen” olmanız, sizi kariyerinizde yeni ufuklara taşıyacak.
Eğitim, hikâye anlatıcılığını sınıf ortamına taşımak isteyen öğretmen ve eğitmenler için tasarlanmıştır. 10 aylık bir sürece yayılan ve toplam 180 saat sürecek eğitimin sonunda katılımcılar, sınıf ortamında etkili hikâye anlatımını ve hikâye anlatıcılığı metotlarını, eğitim süreçlerine entegre etmeyi öğrenmiş olacaklardır. ”Anlatan Öğretmen” eğitimi her biri alanında uzman yurtdışından 4, Türkiye’den 6 olmak üzere toplam 10 eğitmen tarafından yürütülecektir.
“Anlatan Öğretmen” derken…

Bu program tasarlanırken ”Kültürümüzün en eski geleneklerinden birisi olan hikâye anlatma sanatı eğitim sistemimizin bir parçası olsa, masallar sınıflara girse nasıl olurdu?” sorusuyla yola çıkıldı.
14124451_1272919316074342_6688446419563140076_o
Hikâye anlatıcılığı insanlığın en eski eğitim yöntemidir. Bütün kültürlerde insanlar; kültürel değerleri, gelenekleri, tarihi, insan ilişkilerini gelecek nesillere hikâyelerle aktarmışlardır. İnsan beyni imgelerle düşünür ve tasarlar. İmgeler bize hikâyelerin dünyasını aralarlar. Bu dünyada imgeler, insan ruhunun biricik dili olan sembollere dönüşürler. Sembolik anlatımlar bilinç dışı ile bağ kurarak dönüşüm süreçlerini başlatabilecek güce sahiptirler. Bu özelliğinden dolayı sözlü gelenek ürünlerinin dudaktan kalbe aktarımı öğrenmenin ve şifalanmanın en güzel yollarından birisidir.

Ayrıca hikâyeler bizim bilgiyi beynimizde depolama yöntemimizdir. İyi anlatılmış bir hikâye çocukların beynindeki duyu ve duygu merkezlerini uyarır. Prof. Dr. Gerald Hüther’in de dediği gibi gerçek öğrenme ancak beyindeki bu bölgeler uyarıldığında gerçekleşir. Salt bilimsel verilerle aktarılan bilgiler duyu ve duygu merkezlerini harekete geçiremezler. Bu merkezleri uyarabilmenin en güzel araçlarından birisi masallar ve hikâyelerdir. Hikâyelerin yardımıyla yeniden düzenlenen bir sınıf ortamında öğrenme çok keyifli ve kolay bir hale gelir. Öğrenilen bilgiler rahatlıkla hafızada yer edinebilir.
Bunun ötesinde hikayeler kalbe hitap ederler. Öğretmen ve öğrenciler anlatılan hikâye sayesinde duygusal olarak birbirlerine bağlanırlar. Bu da öğrencilerin öğrenme süreçlerine büyük katkılar sunan pozitif bir yaşantıdır.
Sınıf ortamında etkili hikâye anlatmanın faydaları nelerdir;
Hayal gücünü geliştirir.
Kahraman arketipi aracılığı ile öğrencilerin zorluklarla mücadele etme ve problem çözme becerileri gelişir.
Yaratıcılığı geliştirir.
Anlatma ve dinleme becerilerini geliştirir.
Yazma becerilerini geliştirir.
Kelime dağarcığına katkı sağlayarak dili daha etkin kullanmalarını sağlar.
Kültürel değerlerin devamlılığını sağlar.
Farklı kültürleri tanıtır.
Sunum becerilerine katkı sağlar.
Öğretmen ve öğrenci arasında, anlatılan masal aracılığı ile pozitif bağlar kurulmasını sağlar. Bu da pozitif öğrenme ortamlarının oluşturulması için önemli bir değerdir.
Keyifli ve kalıcı öğrenme süreçlerine katkı sunar.
 


“Anlatan Öğretmen” Programı

Ekim 2016- Temmuz 2017 tarihleri arasında, gerçekleştirilecek bu programda her ay 1 hafta sonu buluşulacak. Ayrıca Şubat ve Temmuz aylarında doğanın ve sessizliğin ortasında 5 günlük yoğun iki kamp çalışması da yapılacak.

Eğitim süreci boyunca ayda bir yapılan çalışmaların dışında da ödevler ve projeler aracılığıyla çalışmalar sürdürülecek. Bu süreçte yapılacaklar;
MASAL ANLATIMI: Katılımcılardan düzenli olarak, sınıf ortamlarında veya kendi seçtikleri farklı gruplarda, masal anlatmalarını beklenmektedir. Bu anlatımlar video/fotoğraf ile belgeleyip sunulacaktır.
ANLATI ANALİZİ: Bu aşamada katılımcılar eğitim süresi boyunca 2 farklı profesyonel anlatıcıyı izleyip, performans analizi yaparlar. Performans analizi için hazırlanan formlar taslak olarak kullanılabilir.

PROJE UYGULAMA: Katılımcılardan hikâye anlatıcılığı yöntemlerini kullanarak farklı dersleri (kendi seçtikleri bir branşı) planlayıp uygulamaları ve bunu belgelemeleri istenmektedir.
MAKALE YAZMA: Katılımcılardan hikâye anlatıcılığı veya hikâye anlatıcılığının eğitimdeki uygulamaları üzerine 2 makale yazmaları beklenmektedir
***Yurt dışından gelecek eğitmenler İngilizce konuşacaklardır. Bununla beraber tüm süreç boyunca çeviri yapılacaktır. Bu yüzden katılımcıların süreci takip edebilmeleri için İngilizce bilmeleri gerekmemektedir. Önceki atölye deneyimlerimizin de bize gösterdiği gibi bu tarz eğitimlerde dil bir sorun olmamaktadır.
KATILIMCI SAYISI: 20 (Başvuru sayısı 20 kişiyi geçtiği taktirde 16 Ekim 2016 günü seçmeler yapılacaktır.)
YER: İstanbul. Kamplar için doğa ile iç içe kamp mekanları seçilecektir.
Detaylı bilgi almak için info@seibaanlatimerkezi.com adresine mail atabilirsiniz.

Etkinliğin Facebook sayfası için: https://www.facebook.com/events/1732452057033755/
http://www.seibaanlatimerkezi.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim