Öğretmen Diyarı

"Erkeklerden Okul Öncesi Öğretmeni mi Olur muş?"
''Branş ne hocam?'' sorusuna ''Anaokulu öğretmeniyim'' cevabını verdiğimizde ''Aaa! Gerçekten mi, erkeklerden de anaokulu öğretmeni oluyor mu'' diyerek müstehziyâne bir ifade takınan eğitimci(!) arkadaşlara cevabımız; ''Evet, çok güzel oluyor.''
***
Erkek okul öncesi öğretmenlerinin yaşadığı sorunlardan en büyüğü “erkeklerden okul öncesi öğretmeni olamaz” ön yargısıdır. Erkek okul öncesi öğretmenleri bu ön yargıyla daha lisans programlarında karşılaşırlar. Bazı lisans programlarında öğretim üyeleri tarafından bile bu ön yargının olduğu gözlenmektedir. İlk olarak bu ön yargılar okul öncesi eğitim kurumlarında uygulama sürecinde azalmaktadır. Erkek okul öncesi öğretmenleri uygulama sürecinde kendini gösterebilmekte ve diğer arkadaşlarının yaklaşım tarzlarında ve düşüncelerinde değişmeler yaşandığını gözlemektedir.

Okulu bitiren ve bir okul öncesi kurumda çalışmaya başlayan erkek okul öncesi öğretmeninin yaşayacağı asıl sıkıntılar bu süreçte başlamaktadır. Çalıştığı kurumun idarecisi dâhil veliler tarafından ön yargılı olarak değerlendirilmektedir.

Çocukların tam cinsiyet rollerini benimsediği bu dönemde sadece kadın model değil erkek model de çok önemlidir.

Erkek okul öncesi öğretmenlerine karşı bir ön yargı var ama sınıf öğretmenlerine karşı böyle bir ön yargı yoktur. Aslında bakarsanız ana sınıfından ayrılan bir öğrenci bir sene sonra sınıf öğretmeni tarafından eğitim öğretim faaliyetine devam etmektedir.

Eskiden hep kız meslek mezunlarından ve hep bayanlardan anaokulu ya da ana sınıfı öğretmeni olduğundan ve her ne kadar anlamı temel eğitim olsa da ANAokulu ya da ANA sınıfı söylemlerinden kaynaklanan kalıplaşmış bir yargı vardır.

İnsanların çoğu, anaokulu / ana sınıfı öğretmenlerini bakıcı olarak görüyor. -burada okul öncesi öğretmenlerinin de suçu yok değil- Okul öncesi eğitim, kurumlarda yapılan bir eğitim faaliyetidir. Planlıdır ve programa bağlı olarak gerçekleştirilir. Öğretmenleri lisans mezunu olup bu alanda gerekli pedagojik eğitime sahiptirler.

Özetle;

"Bu mesleği bayanlar mı daha iyi yapar yoksa erkekler mi?" polemiği çok yanlış, çünkü bu mesleği seven bay ya da bayan kim olursa olsun işini layıkıyla yapar. Bu mesleği; işini seven, sabırlı, hoşgörülü, azimli, kimsenin dediklerine bakmadan tek endişesi mesleğini icra etmek olan erkekler veya bayanlar iyi yapabilir. Okul öncesi eğitim kurumlarında ilgi ve şefkatin daha fazla olması gerektiği kesindir. Bu durumda kişinin cinsiyeti değil, kişisel ve meslekî nitelikleri önemlidir!
Gönderen: Ömer Faruk Yazıcı Kategori: Eğitim, Okul Öncesi Eğitim


Kaynak: http://omerfarukyazici.blogspot.com.tr/2016/06/252-erkeklerden-okul-oncesi-ogretmeni.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ayse 1 yıl önce

Bu kişiden kişiye değişebilir. Bu her ne kadar cinsiyet bir bayan mesleği gibi gözükse de erkek olduğu halde bunu bir bayandan çok daha iyi yapan erkek öğretmenler de olduğunu biliyorum.Çocuklarımın ikisi de erkek anasınıfı tarafından yetiştirildi ve şunu söyleyebilirim ki öyle samimi ve sıcak seviyordu ki onları bunu hissedebiliyorDUK. Bugün hala görüşmelerimizde aynı samimiyetle onlara sarılır ve kucaklar. Mesleğini samimiyetle yapan tüm öğretmen arkadaşlarıma saygılarımla cumhuriyet bayramımız kutlu olsun

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim