Öğretmen Diyarı

Erkek annelerinin bilmesi gereken 8 altın kural

Eğer erkek annesi iseniz size bilmeniz gereken bazı kurallardan bahsedeceğiz...

Haberimizi okumaya devam edin...

1. Oğlunuzla asla alay etmeyin

Erkekler için, bir kadının alaycı olması daima travmatiktir. Annenin alaycı olması ise çok daha derin yaralar açabilir... İster pantolonunu ters giydiği için olsun, ister köpeklerden korktuğu için isterse de okulda bir kızdan hoşlandığı için olsun, nedeni fark etmez, onunla alay ettiğinizi sonsuza dek hatırlar.

anne ve oğlu

2. Sorularına her zaman cevap verin

Her yaşta! Asla "çünkü öyle" veya "büyüyünce anlarsın" diye geçiştirmeyin. Eğer cevabı bilmiyorsanız, önce kendiniz öğrenin ve sonra ona anlatın. Utandınız mı? Soru yüzünüzü mü kızarttı? Ona sorunuzun aklınızı karıştırdığını ve biraz zamana ihtiyacınız olduğunu söyleyin. İnanın, bu konuda tahmin edemeyeceğiniz kadar anlayışlı olabilirler.

3. Karar verirken ondan tavsiyede bulunmasını isteyin

Çocukların, bazen sizi çok zorlayan konularda, inanılmaz tavsiyeleri ve çözümleri olabilir. Üstelik onu fikri sorulan bir insan ve erkek olarak büyüterek, karakterini geliştirmesine yardımcı olacaksınız. Karşılığında ise aynı güven ve saygıyı kazanacaksınız.

anne ve oğlu

4. 'Sana söylemiştim' kalıbını aklınızdan çıkarın

Daha önce söylemiş olsanız ve o da sizi dinlememiş olsa bile bu kalıbı sonsuza kadar aklınızdan çıkarın. Bu, annenin zaferinin tadını çıkardığı sıfır toplamlı bir rekabettir. Ama çocuk için bir faydası olduğu söylenemez.

5. Onu övün

"Güzel ama bunun düzeltilmesi gerekiyor” yerine sadece "süper” deyin. Çocuğunuz her şeyi süper yapar. Ve büyüdüğü zaman neyin düzeltilmesi gerektiğini bilecek ama kendi düzeltilmeye ihtiyaç duymayacaktır.

anne ve oğlu

6. Hayallerini destekleyin

Eğer bir arkeolog olmak istiyorsa, ona konuya dair kitaplar satın alın. Bir müzisyen olmak istiyorsa, ona hangi müzik aletini çalmak istediğini sorun. Sonra resim yapmakta daha hevesli hissetmeye başladı. Bir kursa gitmek ister mi? Oğlunuz yirmili yaşlarının ortasına gelene dek ne yapmak istediğine asla karar veremez.

7. Eğer ağlıyorsa onu avutun

Bu kötü bir şey olduğu anlamına gelir. Problem size göre küçük ama onun için büyük olabilir. Aslında onun için her problem büyüktür, çünkü kendi dünyası küçüktür. Eğer başına kötü bir şey geldiyse, kaç yaşında olursa olsun onu sakinleştirmeye çalışmalısınız. Bu kural, karşılıklı anlayışın vazgeçilmezidir. Üstelik her çocuk avutulabilir.

anne ve oğlu

8. Her zaman onun tarafında olun

Sadece sözde değil, eylemlerinizle de onun tarafında olmalısınız. Başkalarının yanında oğlunuz her zaman haklıdır! Eğer öneri ya da öğretileriniz varsa, bunu yalnızken de yapabilirsiniz.

Eğer bunları yapabilirseniz, oğlunuzun size en özel soruları bile sormasına şaşırmamalısınız. Ona asla bağırmayacağınızı ya da utandırmayacağınızı bilir. Size güvenir ve bu da her annenin hayalidir.

 

Kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol