Öğretmen Diyarı

Ergenlik Çatışmalarının Çözümü Doğru İletişimde

Yazar: Psikolojik Danışman Medine KARADAĞ
Ergenlik dönemindeki bir gencin asiliği ve kendi kararlarını kabul ettirme çabası okul yaşamı ve aile içerisinde pek çok çatışmayı da beraberinde getiriyor. Ergenlik döneminde yaşanan sorunları çözmede genç ve ebeveyn iletişimi büyük önem taşıyor.

Aile İçi İletişimi Önemseyin
Aile bireylerinin sözel ve sözel olmayan davranışları ile verdikleri tepkiler ve mesajları kapsar. Bu iletişim doğru şekilde sağlandığında, insanlar karşısındakinin duygu ve düşüncelerini anlayabilir hale gelir. Bu yüzden etkili iletişim sadece kendini ifade etmekten değil aynı zamanda söylenenleri dinleyebilmekten geçer. Çocuklarımıza pozitif bakış açısıyla yaklaşmak, büyüme ile ilgili sancıların, çatışmaların ortaya çıkmasını ve derinleşmesini önleyecektir.

Duygularını İfade Etmesine Yardımcı Olun
Çocuğun rahat edebileceği, duygularını rahatça ifade edebileceği bir ortam yaratın. Bunun nasıl yapılacağını öğretmek için ebeveynler ilk adımı atabilirler. Çocuğunuza “Seni seviyorum”, “İyi çalışmalar” gibi pozitif cümlelerle konuşarak örnek olabilirsiniz. Ebeveynler herhangi bir çatışma anında “İlle de benim söylediğim gibi olacak, çünkü ben büyüğüm ve en doğrusunu bilirim!” demek yerine, gencin de görüşünü dinleyip gençle işbirliği yaparlarsa uygun bir çözümde anlaşılabilirler.

İletişim İçin Zaman Yaratın
Çocuğunuza zaman ayırmakta ihmalkâr davranmayın. Çocuğunuza kendini nasıl hissettiğini sormayı alışkanlık haline getirin. Çocuğunuzun mahremiyetine saygı duyun. Mahremiyet çocuğun bireyselleşmesini sağlar. Onun mektuplarını, yazışmalarını ya da günlüğünü okumak, telefon konuşmalarını gizlice dinlemek saygısızlıktır. Bu tür davranışlar, çocukla aranızda “açık iletişim” kurulmasına engel olur.

“Unutulmamalıdır ki bireyler kendilerine saygı duyanlara saygı duyarlar.”

Nasihat Vermek Yerine Örnek Olun
Çocuklarınız sadece söylediklerinizi değil yaptıklarınızı yaparlar. Kitap, gazete okuyorsanız onlar da okumak isterler; sigara ya da alkol gibi alışkanlıklara sahipseniz onlar da bu alışkanlıkları doğal karşılayıp hayatlarına alabilirler. Birçok aile, çocuğu ile alkol ve diğer maddelerin kullanımını konuşmaktan kaçınır. Çocuğunuz böyle bir problem yaşayana kadar beklemeyin. Çocuğunuzu bu tür konular ve olası sonuçları hakkında bilgilendirin. Spor, müzik, tiyatro gibi daha sağlıklı etkinliklere katılmasını teşvik edin.

“Bu yaş grubundaki kişiler bir yere ait olma isteğinde olurlar. Dolayısıyla iyi bir yere ait olmadığında kötü bir yere ait olma ihtimali yükselecektir.”

Güzel Arkadaşlıklar Kurmasını Teşvik Edin
Çocuğunuzun arkadaşları hakkında bakış açınızı değerlendirin. Sonra belli arkadaşları seçmeye zorlamadan nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün. Çocuğunuzu arkadaşlarıyla birlikteyken gözlemleyin ve başkalarına karşı yanlış hareketleri olup olmadığına bakın. Bu konuda onunla konuşurken olumsuz davranışlarının yanı sıra olumlu davranışlarına da işaret edin. Eğer çocuğunuzun hiç arkadaşı yoksa arkadaş edinmesi için birlikte çaba gösterin. Arkadaşı olmadığı için neler hissettiğini ifade etmesine destek olun.

“Arkadaşlıklarını onaylamadığınızda, neden problemli ve istenmeyen kişilerle arkadaş olduğunu anlatması için çocuğunuzu yüreklendirin. Kendi deneyimlerinizi, arkadaş ilişkilerinizdeki sorunları, bunları nasıl çözdüğünüzü açıklıkla anlatın. Ona da kendini ifade etmesini öğretin, kendi duygu ve düşünceleri olmasını destekleyin ki sizinle iletişim kurmaktan çekinmesin.”

Çocuğunuzla Etkili İletişim İçin 7 Altın Kural
* Çocuğunuzu sevmeniz ve bunu hissettirmeniz her şeyden daha değerli.

* Çocuğunuzla empati kurun.

* Konuşurken onu dinlediğinizi ve anladığınızı gösterin.

* Çocuğunuzla iletişim kurarken aynı anda başka bir şeyle ilgilenmeyin.

* Fikirlerine saygı gösterin.

* Çocuğunuzun sözünü kesmeyin, düşüncelerinizi konuşması bittiğinde aktarın.

* Konuşulan konu her ne olursa olsun hafife almayın.
Kısa Bağlantı :  http://clss.link/1Sj4pKa

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol