Öğretmen Diyarı

Engelliler için Öncü Üniversiteler Olmalı

İş ya da tatil gereği Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ziyaretlerde ülkemizin eksiklerini ve fazlalarını görme imkânı yakalıyor insan.

AB'nin lider ülkeleri diyebileceğimiz Almanya, İngiltere, Hollanda gibi ülkelerde, neredeyse her sürecin A'dan Z'ye planlanması ve uygulanması sonucu insanların günlük yaşamının ne kadar kolaylaştığını hemen fark ediyorsunuz.

Örneğin, saati öğrenme ihtiyacı hissettiğiniz anda kafanızı kaldırmanız yeterli. Çünkü birileri daha önceden buna ihtiyaç duyacağınızı düşünmüş ve oraya bir saat koymuş. Yolunuzu kaybettiğinizi hissettiğiniz anda, şöyle bir etrafınıza baktığınızda sizi yönlendirecek bir işaret ile karşılaşıyorsunuz.

Planlama aşamasında detaylara verilen önem, uygulama aşamasında her şeyin su gibi akmasını sağlıyor. Her şey detaylarda saklı belki de. Hatta detaylara önem verebilmiş olmak bir ülkenin ya da kurumun kalitesinin göstergesi sayılmalı.

Zira ancak temel işlevlerini hakkıyla yerine getirme konusunda süreklilik yakalamış kurumların detayları düşünme fırsat ve enerjisi olabiliyor.

Bazı Avrupa ülkelerinde engellilerin yaşamını kolaylaştıracak detayların günlük yaşama üst düzeyde entegre edilmiş olduğunu görüyoruz. Özellikle görme ve yürüme engeli olanlar için sokak ve binalarda yapılmış düzenlemeler dikkat çekiyor.

Ben engelliler konusunda ülkemizde üniversitelerin öncü rol oynaması gerektiğini düşünüyorum. YÖK'ün bu konuda üniversiteleri motive edici ve zorlayıcı bir beklenti içinde olduğunu da ayrıca belirtmek isterim.

İşe, yeni inşa edilecek üniversite binalarında mimari düzenlemelerin engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına göre yapılmasıyla başlanabilir. Bu öngörüyle yapılmamış mevcut binalarda da iyileştirmeler gerçekleştirilebilir. Ülke olarak bu detaya önem verecek düzeyde olduğumuza inanıyorum.  

Burak KILANÇ / Akşam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim