Öğretmen Diyarı

En İyi Öğrenme Sınıf Dışında ve Uykudan Sonra

Londra Üniversitesi Royal Holloway psikoloji bölümü akademisyenleri bir çalışma yaptı. Bu çalışmada kurgusal yeni bir dil oluşturuldu ve katılımcılara bu dilin kelimelerini öğretmeye çalışıldı. Aslında bu kelimelerin hepsi bir kurala göre oluşturuldu. Fakat katılımcılar etkili bir dinlenme sonrası bu kuralların ancak farkına varabildi.

Royal Hollaway Üniversitesi psikoloji bölümü profesörü Kathy Rastle’ın açıklamasına göre etkili bir öğrenme için uyku çok önemlidir. Uzun süreli öğrenmenin gerçekleşmesi okul dışında, öğrenimin üzerinden biraz vakit geçtikten sonra ki beyinde gerçekleşen işlemlerle ilgilidir. Ancak bu işlemler uyku esnasında gerçekleşir.


 
Bilişsel psikolojiye göre yeni bir dil öğrenen öğrencilere yeni kelimelerden önce genel kuralı öğretmeli ve bu kuralın pekiştirilmesi için de gereken zaman verilmelidir. Eğer kural dışı kelimelerden ilk derste bahsedersek genel kuralı anlamada zorluklar yaşanır.

Bu bulgular yeni dil öğretirken sınıfta kullanılabilir. Araştırmacılara göre kural dışı kelimler çocuklara genel kurallar öğretildikten sonra ve çocuklar iyi bir uyku aldıktan sonra öğretilmelidir.

Professör Rastle’a göre kural dışı kelimelerin genel ilkelerden önce öğretilmesi, katılımcıların o konuyu öğrenmesini engeller. Eğer genel ilkeleri öğretmek istiyorsak iyi bir plan yapmaya ve örneklerimizi dikkatli bir şekilde seçmeye çalışmalıyız.

ogrenmen.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol