Öğretmen Diyarı

Ek ders yönetmeliği revize edilmeli

Milli Eğitim Bakanlığında okulidarecilerini en çok yıpratan okullarımızın ilkokul , ortaokul ve liseler olduğunu söyleyebiliriz. 

Şimdi sizlere bir örnekle idareciler arasındaki ek ders adaletsizliğini gösterelim.


6 - 8 derslikli bir ana sınıfı okul müdürü haftada 25 saat ek dersalmaktadır. Bu okulda toplamda en fazla 200 öğrenci bulunabilir. Ana sınıfı idarecimizin gerekmevzuat gerekse eğitim öğretimi düzenleme yönündeniş yükünün çok fazla olmamasına rağmen 25 saat ek ders verilirken , ikilieğitim yapan ve bünyesinde yaklaşık 2500 öğrenci olan ilkokul+ortaokul beraber yürüten okullarımızda sadece sabahçı ve öğlenci olmak üzere 8 ana sınıfı olan okullarımız bulunuyor. Bu okulu yöneten müdüre verdiğiniz haftalık ek ders ise 20 saattir.


200 öğrencisi bulunan ve sabah 9:00 akşam 15:00 eğitim yapan ve öğle yemeği sorunu bile bulunmayan ana sınıfı müdürüne 25 saat ek dersverilirken , sabah 7:00 akşam 19:00 çalışan ve 2500 kişinin sorumluluk veiş yükünü verdiğiniz okul müdürüne verilen 20 saatlik ek ders hiçbir gerekçeyle açıklanamaz.


MEB’de ek ders yönetmeliğini hazırlayan yöneticilerin eşlerinin ana sınıfı müdürü olup olmadığını merak ederiz sadece ...


Yada ek ders yönetmeliğini hazırlayan kişilerin hayatında okul idareciliğiyapmamış okulları tanımayan kişiler olduğunu düşünürüz.


Bir örnekte liselerden verecek olursak , genellikle eğitim öğretim içerisinde akademik kariyer düşünen ve sorumluluk sahibi öğrencilerimizin puan ve tercih sistemi ile gitmiş olduğu Anadolu ve Fen Liselerinin idarecilerine 25 saat ek ders verirken , Düz liselerin yöneticilerine 20 saat ek ders vermek hangi aklın ürünüdür.


Anadolu Liseleri ile Düz liselerin iş yükü ve öğrenci profilini karşılaştıran her eğitimci düzliselerin iş yükünün daha fazla olduğunu söyleyecektir.


Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığında idareciler arasında ek ders adaletsizliği bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığının ek ders yönetmeliğininde revize edilmesinin zamanı gelmiştir. Bakanlığın yeni bir ek ders yönetmeliği hazırlayarak bu adaletsizliği gidermesi ve tüm idarecilerimizin ek derslerini en üst derecede ek ders alan idarecilerimizin oranına getirmesi temennisiyle...

 

http://www.mebpersoneli.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Tülay 2 yıl önce

Ek ders adaletsizliği rehberlik araştırma merkezlerınde çalışan özel egıtım sınıf öğretmenleri ve psikolojık danışmalardada var .mesaı saati 8 ile 17 olan ramlarda psikolojik danışmalar haftalık 18 saat ek ders alırken özel eğitim sınıf öğretmenleri 15 saat almakta budada bir eşitlik sağlanmalı

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim