Öğretmen Diyarı

Eğitimlerinin önündeki engelleri kaldırın!

Güçlü kızlar, güçlü yarınlar dileğiyle başta ülkemizde yaşayan kız çocukları olmak üzere tüm dünyadaki kız çocuklarının “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü”nü kutluyoruz.
Foto: Depophotos

kiz-cocugu1

11 Ekim Günü Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından alınan kararla 2012 yılından itibaren “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır. Bu karar Türkiye, Kanada ve Peru’nun önerileriyle alınmış olup; kararda “Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedeflerine” ulaşılması ve kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı belirtilmiştir. Ayrıca kararda, kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere ve toplumlara büyük rol düştüğü de vurgulanmaktadır. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü ülkemizde bu yıl dördüncü kez kutlanıyor.

Güçlü kızlar, güçlü yarınlar için eğitimin önemi ve kız çocuklarının karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” için düzenlenen konferansta masaya yatırıldı.

Birleşmiş Milletler, Aydın Doğan Vakfı, UNFPA, UNICEF ve UN WOMEN, kız çocuklarının karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması, güçlendirilmesi ve insan haklarından eksiksiz yararlanmasını sağlamak amacıyla bu yıl dördüncü kez kutlanacak olan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için bir konferans düzenledi.

“DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLECEK GÜCE SAHİPLER”

‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ temasıyla düzenlenen konferansın açış konuşmasını yapan Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra, “Kız çocukları, eğer onları etkin bir şekilde destekleyebilirsek, hem bugünün güçlü genç kadınları olarak hem de yarının iş insanları, anneleri, girişimcileri, sanatçıları, mentörleri ve siyasi liderleri olarak dünyayı değiştirebilecek güce sahiptir” dedi.

” 66 MİLYON KIZ ÇOCUĞU OKULA GİDEMİYOR”

Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner de açılışta yaptığı konuşmada, tüm dünyada kadınların yaşadıkları soruna işaret eden Birleşmiş Milletler kaynaklı veriler paylaştı: “Birleşmiş Milletler’in çalışmalarına göre, dünya üzerinde 66 milyon kız çocuğu okula gidemiyor. 15-24 yaş arasındaki 116 milyon kız çocuğu ilkokulu asla bitiremiyor. Oysa annenin okulda geçirdiği her bir yıl, bebek ölümlerini %5-10 arasında azaltıyor. Eğer dünyadaki bütün anneler ilkokul mezunu olsaydı anne ölümleri üçte iki oranında azalırdı. Bu veriler daha aydınlık gelecek, daha güçlü yarınlar için aşmamız gereken sorunlara işaret ediyor.”

“EŞİTSİZLİK ÇÖZÜLMEDİKÇE DÜNYAYA BARIŞ GELMEZ”

“Yolsuzluk, hukukun işlememesi, fakirlik… Bunlar, bütün az gelişmiş ülkelerin ortak problemleri. Bunları, kadın-erkek arasındaki bu eşitsizlikle çözebilmek mümkün değil. Bu sorunları çözmeden dünyaya barış gelemez. Açlığı, göçmenlik sorunlarını, savaşları bitiremeyiz!” diye konuşan Hanzade Doğan Boyner, bunu başarabilmek için kamu, özel sektör, sivil toplum ve uluslararası kuruluşların el ele vermesi gerektiğini kaydetti.

UNICEF Türkiye Temsilci Vekili Lieke wan de Wiel, “Aslında, ergenliğe erişmiş kızlar için yatırım yapmak, hepimiz için daha iyi ve daha sürdürülebilir bir geleceği garantilemek adına en akıllı yollardan biri. Ergenliğe erişmiş kızların ailelerini, bulundukları toplumları, ulusları ve dünyayı değiştirebilme potansiyeli ve gücü var. Bütün bunların yanında belki de en önemli olanı, daha müreffeh ve daha maddiyatın ötesinde bir geleceğe sahip olma haklarının bulunmasıdır” dedi.

“KIZ ÇOCUKLARI KALKINMA GÜNDEMİNİN MERKEZİNDE”

Konferans kapsamında düzenlenen ‘Genç kızların gücü: Bütün çocuklar için kaliteli eğitim’ başlıklı panelin açış konuşmasını yapan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu – UNFPA Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa, şunları kaydetti: “Gençler ve özellikle de kız çocukları, geleceğin kalkınma gündeminin merkezinde yer almaktadır. Onların haklarını korumak ve kaliteli eğitimden, düzgün istihdam olanaklarından yararlanmalarına destek olmak, etkili geçim sağlama becerilerini geliştirmek ve üreme sağlığı hizmetlerine erişimlerine kolaylık sağlamak, onların geleceklerine yatırım yapmak demektir. Bu da hem kız çocuklarının hem de onların aile, toplum ve ülkelerinin gelişimi için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle devletler, uluslararası kuruluşlar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları bir arada çalışmak üzere harekete geçmelidirler.”

kız-çocuğu-gunu

“ERKEK ÇOCUKLARINI YANIMIZA ALARAK KIZ ÇOCUKLARINI GÜÇLENDİREBİLİRİZ”

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Solrun Gisladottir de kız çocuklarının güçlenmesine yatırım yapmanın ve şiddet ve ayrımcılığa maruz kalmadan büyüyebilecekleri bir ortam yaratmanın, Türkiye’nin kalkınma hedeflerinden biri olması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Kız ve erkek çocukların potansiyellerini hayata geçirebilecekleri bir toplum yaratmak için herkes üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmeli… Sahip oldukları yetenekler ve yaratıcılık, kız çocuklarını güçlü kılıyor. Biz yetişkinler, birer rol model ve mentor olarak kız çocuklarına ‘toplumsal cinsiyet eşitliği olan bir dünyanın’ nasıl bir dünya olacağını anlatmalıyız. Ne yazık ki, halen kız çocuklarına yapılan ayrımcılıklar devam ediyor. Kız çocuklarının tam anlamıyla özgür olabilmeleri için hükümetler ve toplumlar harekete geçmeli. Yeterli ve kapsamlı hizmetler ve korumayı sağlayarak bunu başarabiliriz. Kız çocuklarının eğitimlerinin önündeki engelleri kaldırarak, cinsel ve üreme sağlığı hak ve hizmetlerine erişimlerini garantileyerek ve tabii ki erkekleri ve erkek çocuklarını da toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilerletilmesi için yanımıza alarak, kız çocuklarının güçlenmesini sağlayabiliriz. Daha güçlü kız çocukları, bize daha güvenli, sağlıklı ve başarılı yarınlar sunacaktır.”

Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol