Öğretmen Diyarı

Eğitimin Temeli: Karakter
Fakat bunlar yeterli değildir. Eğitimin asıl amacı öğrencilere “kendi başına öğrenme yeteneği”ni kazandırmak ve onların öğrenme aşkını hayat boyu canlı tutmalarını sağlayacak bir “şevk”e sahip olmalarını temin etmek olmalıdır.

 

Öğrencilerin dikkatlerini kendi üzerlerinde yoğunlaştırmayı, kendi varlıkları, yetenekleri ve ilgi alanları hakkında düşünmeyi öğrenmeleri gerekir.
Onların; istikbalde karşılaşacakları problemlerin üstesinden gelecek şekilde hazırlanmaya, gayeli bir hayat yaşayabilmeye, diğer insanlara ve topluma katkı sağlayacak değerleri öğrenmeye ihtiyaçları vardır.


Karakter eğitimi son derece önemlidir. Karakter eğitimi olmadan, sadece bilgi vererek öğrencilere kazandıracağınız temel son derece zayıf kalacaktır.


İnsan hayatı boyunca pek çok problemle karşılaşır ve yoldan çıkarma potansiyeli taşıyan birçok durumla yüzyüze gelir. Karakter kusurları yüzünden başını belaya sokmuş ya da hapsi boylamış pek çok zeki ve eğitimli insan vardır.
Öğrencilere insanî değerleri kazandırmak ve bunu hayat boyu devam ettirmelerini sağlamak ancak iyi bir eğitimle mümkündür.


İyi bir eğitim, ilk yaşlardan itibaren, öğrencilerin karakter özelliklerini; cesaret, dürüstlük, merhamet, özdenetim, esneklik, tevazu ve diğergamlık (başkalarını düşünme) gibi niteliklerini geliştirmelerine yardımcı olur.


Bertrand Russel bu konuda şöyle der: “Daha iyi bir dünya meydana getirmeye katkı sağlayabileceğinize inanmalısınız. İyi bir cemiyet sadece iyi bireyler tarafından meydana getirilir. Öğrencilerimizin anlamlı bir hayat yaşamaları ve dünyada pozitif bir değişim meydana getirebilmeleri için yeteneklere, ilhama ve herşeyden önemlisi iyi ve güçlü bir karaktere ihtiyaçları vardır.”

 

Prof. Raymond Gerson
http://www.edarticle.com/article.php?id=37560
Tercüme: Erhan Akkaya

Anahtar Kelimeler:
eğitimin temeli karakter

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim