Öğretmen Diyarı

Eğitime Büyük Destek \'Teknoloji\'

 Günümüzde teknoloji hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Her alanda olduğu gibi eğitimde de teknolojinin önemi tartışılmaz bir gerçek oldu.

Teknoloji, eğitime büyük destek sağlamaktadır.

 

Araştıran, sorgulayan, yorumlayan ve çağın yeniliklerini yakından takip eden bilinçli çocukların eğitilmesi aşamasında teknolojinin tüm imkânlarından elbette ki faydalanmak gerekir. Özellikle uzmanların “Z” kuşağı olarak nitelendirdikleri yaş grubundaki çocuklar bilişimle bu kadar içli dışlı iken; onlara en iyi bildikleri yöntemle eğitim - öğretim imkânları sunmak en doğru seçimdir.

 

Bu doğrultuda birçok dünya ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda teknolojinin eğitim öğretim amaçlı kullanımı, Milli Eğitim Bakanlığının 2010-2014 yıllarını kapsayan Stratejik Planında öncelikli projeleri arasında yer almıştır.

 

1991 yılında Smart Techonologie firması tarafından akıllı tahtanın üretilmesi ile 2010 yılından beri pilot okullarda başlatılan ve uygulamaya konulan “Fatih Projesi” sayesinde “Akıllı Tahta” uygulamasına geçilmiştir. Yapılan bir haftalık seminerlerle de öğretmenler ‘akıllı tahta ‘ kullanımı konusunda bilgilendirilmiş ve bu sayede projenin hayata geçirilmesi aşamasında gerekli alt yapı da oluşturulmuştur. Yine aynı proje kapsamında şu an itibariyle 601.131 adet öğretmen,130.765 adet öğrencilere olmak üzere toplam 731.886 adet akıllı tahtalarla uyumlu tablet dağıtılmıştır.

 

Bu kapsamda gerek öğrenciler gerekse öğretmenlerden gelen dönütler projenin başarıyla sonuçlanacağının göstergesi olmuştur.

 

Ünlü düşünür Sokrates derki “Eğitim kıvılcımla ateş yakmaktır, boş bir kabı doldurmak değildir”. Bizden, verdiğimiz her bilginin gerçekliğini deneylerle, görsellerle, günlük yaşantıdan örneklerle desteklememizi bekleyen; dünyadaki yeniklileri ve gelişmeleri yakından takip eden gençleri kıvılcım olarak düşünürsek onlara anladıkları dilden seslendiğimizde kuşkusuz nice buluşlara, bilimsel ve sanatsal çalışmalara imzalarını atmaları kaçınılmaz olacaktır.

 

Bugün dünyaca ünlü birçok üniversite de akademisyenler eğitimde teknoloji kullanımı ile ilgili seminerler vermekte, eğitimcileri bilgilendirmektedir. Ayrıca yine iletişim teknolojisinin okullarda kullanımıyla ilgili çalışmalar yapılmakta; bu çalışmalardaki somut veriler ilgili kurumlarla değerlendirilmektedir.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün de dediği gibi “Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır”.O halde cehaletle savaşırken teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanmak kaçınılmazdır.

 

Fakat bilişim teknolojisinin de sağlıklı kullanılması gerekmektedir. bu konuda da yine dünyada ve ülkemizde konuyla ilgili uzmanlar gerekli önlemleri almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı zaman zaman okullarda verdiği seminerler, konferanslar ve panellerle öğrencileri, velileri ve eğitimcileri bu konuda uyarmakta ve bilgilendirmektedir.

 

Bütün dünyada yapılan çalışmalar ve konuyla ilgili uzman görüşlerinin de altını çizdiği gibi öğrencilerimize en doğru, en hızlı, en somut eğitim programlarıyla yaklaşmalıyız ki yüzlerini aydınlık geleceğe çevirebilsinler. Bu da elbette ki teknolojinin en doğru ve sağlıklı bir şekilde eğitime uygulamasıyla gerçekleşecektir.

 

Metin Doğan BAYINDIR

Kamudanhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim