Öğretmen Diyarı

Eğitimde nelerle uğraşıyoruz?

MURAT AYDIN / SÖZCÜ


Eğitim ülkelerin gelişmesinde en önemli unsurdur. Eğitimi belirli ölçüleri yakalayamayan ülkelerin gelişmesi ve ileri ülkeler düzeyine çıkması mümkün değildir. Siz ne kadar zenginlikten bahsederseniz edin bu zenginlikleri tutacak ve ilerletecek ve üreten toplum olunması sağlayacak temel noktalar eğitimden geçmektedir.


Türkiye’deki eğitim sisteminde hazırlık dershaneleri kaldırıldı, ancak yine sınavlı sistem devam ediyor. Eğer siz eğitim sisteminin her aşamasında var olan sınav sistemini kaldırmaz iseniz kaldırdığınızı düşündüğünüz dershaneler tabiri yerindeyse merdiven altı imalathaneler gibi devam edecektir. Bunun adı başka olacaktır. Etüt merkezleri gibi…


Bugün dershanelerin yerini hazırlık okulları aldı. Eğitim sektöründe büyük bir kaos devam edip gidiyor. Bu sezondan sonra dershaneler olmayacak. Dershanelerin kapatılması tek başına bir işe yaramıyor. Sistemi köklü olarak buna göre yeniden dizayn etmek gerekiyor.


YÖK’ün sınavsız öğrenci alımı için bir takvimi var mı? Bu hiç konuşulmuyor. Ne zaman eğitimle ilgili planlamalar yapılacak ve ihtiyaca göre eğitim verilecek?


Bugün 350 bin civarında öğretmen atanmayı beklerken, bunlara dershanelerin kapatılmasıyla işlerini kaybedenler de eklenecek. Ama eğitim fakülteleri ile ilgili öğrenci alımında bir planlama yok. Bu ülkede ne kadar öğretmene ihtiyaç varsa eğitim fakültelerine o kadar öğrenci alınmalı. Hangi meslekte ne kadar yetişmiş elemana ihtiyaç varsa eğitim buna göre planlanmalı.


Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan diyor ki, “İşsizlik yok. İş adamı eleman arıyor nitelikli eleman bulamıyor.” Bunu biz yazalım da Cumhurbaşkanı söylemesin. Yıllardır ülkeyi yönetenlerin eğitimde bu planlamayı yapması gerekiyor. Bunu temelden ele alıp Milli Eğitim Bakanlığının sektörler bazında ara eleman ihtiyaçlarını karşılayacak mesleki yönlendirmeleri yapacak sistemi oturtması lazım.


O zaman Türkiye üreten ve gelişen Türkiye olur. Yoksa söylemle yeni Türkiye olmaz. Her şeyin başı eğitim…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol