Öğretmen Diyarı

Eğitimde farkındalık

Eğitim, insan hayatında farkındalık oluşturmak için başlatılan bir eylemdir. Bu nedenle eğitimli insan kalabalıklar arasından fark edilerek öne çıkar. Klasik anlamda eğitimin sonucu olarak başarının göstergesi bir diploma ile belgelendirilir. Diploma da bireye iş yollarını açan bir anahtardır. Açılan bu yolda ilerlemek ise artık bireyin kabiliyetine, beceri ve edindiği farkındalıkları kullanmasına bağlıdır.


Bu geçmişte de böyle idi; günümüzde de değişen pek bir şey yok. Kalabalıklar arasında farklı bir gelişim gösteren, bu farklılığı sergileyen kişiler diğer kişilerden farklılaşmaktadır. Günümüzde okur-yazar sayısı, ilkokul, ortaokul, lise, yüksek öğrenim; hatta lisansüstü eğitim sonucu belge alan kişilerin sayısı artmıştır. Günden güne de artmaya devam etmektedir, devam edecektir de.


Günümüzde eğitimin en başat özelliği; eğittiği kitleyi tek tip, tek düze kişiler olarak değil de kazanımlarının farkında olan bireyler olarak yetiştirmesidir. Eğitim-öğretim sürecine dahil olan her birey okuma-yazma öğrensin, eğitim-öğretim kademelerini başarı ile geçerek en üst seviyeden belgesini/diplomasını alsın. Fakat işte bütün mesele burada kilit taşı gibi kilitleniyor. Eğitim öğretimdeki bu kilitlenmeyi, bu kör düğümü çözecek olan farkındalıktır.


Birey kazanımlarını elde edecek; fakat bu eğitim-öğretim sürecinde kazanımlarının kendisine diğer bireylerden farklı özellikler katmasına imkan sağlayacaktır. Hepimiz doğal olarak beslenmek için yemek yiyoruz. Yemeğimizi yiyeceğimiz mekanı seçerken rastgele davranmıyoruz. Diğerlerinden farklı özellikleri ile öne çıkan mekanları tercih ediyoruz. Aldığımız her türlü hizmette buna dikkat etmeye çalışıyoruz.


Her ne kadar eğitim-öğretim bir üst akıldan kontrol ediliyor, kuralları belirleniyorsa da; bireylere çok farklı alanlarda ilerleme, güzel kazanımlar elde etme imkanı sağlamaktadır.


İşte eğitim-öğretimde farkındalık oluşturabilmek için başta ebeveynlere, devamında öğretmenlere yönlendirme adına büyük iş düşmektedir. Tabi sonrasında en önemli görevde gösterilen bu yolda ilerleyebilmek için öğrenciye/bireye düşmektedir. Verilen formal eğitim öğretim yanında; aldığımız eğitim alanında farkındalık oluşturmak artık bireye düşmektedir.


Bu nedenle özellikle lise çağındaki ve devamında üniversite çağında zamanı boşa geçirmemek; hobilerimizi fark oluşturacak şekilde geliştirmek gerekmektedir. Birey zevk alarak yaptığı işte başarılı olacaktır. Mutlu ve başarılı bir gelecek istiyorsak; ki kim istemez? Tüm eğitim-öğretim alan bireyler bu küçük noktayı es geçmemelidir. Farkındalıkların farkında olarak; eğitim-öğretim hayatlarında farkındalık oluşturmalıdır.


***


Seçimler ve eğitim öğretim


7 Haziran seçimleri daha dün gerçekleşti. Seçim sonucu Türk milleti kararını verdi ve önümüze çok farklı bir tablo koydu. Dilerizki yönetime talip olanlar  bu tablodan en uygun sonucu çıkarır ve vatanın milletin menfaatine en yararlı yönetimi hayata geçirir.


Uzun süre tek başına iktidar olan hükümet, eğitimde devrim niteliğinde yenilikler ortaya koydu. Eğitim-öğretim adına bu kazanımların kesintiye uğramadan, milletin isteği doğrultuda gelişmesi en büyük dileğimizdir. Vakit konuşmak için çok erken. Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler. (8.5.2015)


www.facebook.com/ekrem.aytar.9                                                   

www.twitter.com/ekremaytar

Kaynak: www.memurhaber.com

Anahtar Kelimeler:
eğitimde farkındalık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim