Öğretmen Diyarı

Eğitimde birinci öncelik öğretmen mi, teknoloji mi?

Teknoloji aldı başını gidiyor. Çocuk ve gençleri de adeta esir haline getirdi. Zamanlarının çoğu ekran karşısında geçiyor. Bu iyi mi, kötü mü?
Dünyanın hemen her yerinde tartışılmaya başlanan bu esaret dönemi, eminim ki yakında bizde de gündeme gelecek...
Peki eğitim sistemin teknolojiden uzak mı kalmalı yoksa tümüyle teknolojiyle mi donatılmalı?.. Geçtiğimiz aylarda FATİH projesi nedeniyle bu epey tartışılmıştı.
Tabletin, öğretmenin yerini alıp almayacağı, eğitime çağ atlatıp atlatmayacağı, yazılımların nasıl sağlanacağı, ömürlerinin ne kadar olacağı, dışarıdan mı ithal edilecek yoksa kendimiz mi üreteceğiz gibi sorular elbette uzun uzun konuşulmuştu.
Tabletle birlikte öğretmenlerin saltanatına son verileceği, eğitimin artık okulda değil, her yerde olabileceği vurgulanmıştı.
Gelişen teknolojiyi eğitime entegre etmek, bir iktidarın, ülkesine ve öğrencilere yapabileceği en büyük hizmettir.
Bu konuda kendilerine şükran borçluyuz; ama yine büyük alkışlarla getirilen Bilişim Sınıfları ve FATİH projesinin akıbeti de ortada!
Heyecanla başlıyor, sonunu getiremiyoruz. Katar’daki dünya eğitim zirvesinde, teknoloji mi, eğitim mi konusu bir kez daha masaya yatırılmış ve öğretmensiz eğitimin mümkün olmayacağı konusunda ortak karar alınmış... Öğretmeni ikinci plana düşüren bir eğitim anlayışını kabullenmek mümkün değil, ama öğretmen de öğretmen gibi olmalı!..
Keşke Türkiye biraz da bunları konuşup, tartışsa...

Abbas Güçlü               aguclu@milliyet.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim